Victoria ”circarului”, dar si a botosaneanului! FC Botosani a castigat meciul cu Viitorul! GALERIE FOTO
SPORT

FC Botosani s-a impus cu scorul de 1-0 in fata celor de la Viitorul Constanta, prin reusita lui Olimpiu Morutan, aflat la primul sau gol marcat atat pentru botosaneni, cat si in Liga 1.

De ce victoria ”circarului”? In timpul meciului, in prima repriza, Olimpiu Morutan si Razvan Horj s-au duelat pentru minge, iar mai apoi s-au imbrancit, fiind despartiti de colegi. Preparatorul fizic al celor de la Viitorul, Roberto Berruero, se afla in spatele portii echipei sale, iar in acel moment a inceput sa-l injure pe Olimpiu Morutan, pe care l-a numit ”circar” si ”pitic”.

”Circarul” s-a razbunat in minutul 60, atunci cand l-a executat pe Ramniceanu cu un sut de la 12 m. Faza insa a fost creata de botosaneanul Mihai Bordeanu, cel care a strapuns apararea Viitorului si care i-a pasat execelent lui Morutan.

Chiar inainte de golului lui Morutan, Viitorul putea deschide scorul in urma unui corner, insa bara s-a opus la lovitura de cap a lui Tucudean. In minutul 80, botosanenii au fost aproape de autogol, atunci cand Dumitras a trimis mingea cu capul exact sub transversala, insa Cobrea a respins incredibil in bara.

FC Botosani ajunge la 23 de puncte in Liga 1 si se afla pe locul 4 in Liga 1.

Botoșani: Cobrea - Ungurușan, Miron, Burcă, Dumitraș - Bordeianu, Tincu - M. Roman, Moruțan, Buș - D. Popa
Rezerve: Ed. Pap, Plămadă, J. Rodriguez, Kuku, Chitoșcă, Oaidă, Serediuc
Antrenor: Costel Enache

Viitorul: Râmniceanu - Cr. Băluță, Țîru, Horj, De Nooijer - Cicâldău, Mladen, Cr. Ganea - Eric, Chițu, Țucudean
Rezerve: Buzbuchi, Ghiță, Mățan, Hodorogea, Drăguș, D. Dumitrescu, Vână
Antrenor: Gheorghe Hagi