FINAL: Astra Giurgiu - FC Botosani 3-0
SPORT

Astra va începe play-off-ul de pe poziţia a treia după ce a ajuns la opt victorii consecutive în Liga 1. În ultimul meci al sezonului regulat, campioana a învins-o cu 3-0 pe FC Botoşani.

Mihai Roman a avut prima ocazie importantă a meciului după un sfert de oră, aflat în situaţie de unu la unu cu portarul, în minutul 15. Budescu a şutat apoi periculos, peste poartă, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. La zece minute după pauză, Budescu nu i-a mai dat nicio şansă lui Cobrea, tot în urma unei faze fixe.

Lui Teixeira i-au lipsit apoi câţiva centimetri pentru a-şi trece şi el numele pe tabelă, în minutul 68. În minutul 76, Belu i-a făcut concurenţă lui Budescu şi a majorat diferenţa în favoarea campioanei, cu un şut din afara careului.

Minutul 85 i-a adus lui Sergiu Buş primul gol de la transferul la Astra şi a stabilit rezultatul final, 3-0.

Echipele de start:

Astra: Lung - Belu, Geraldo, Săpunaru, Stan - Pițian, Boubacar - Budescu, Seto, Teixeira - Niculae
Rezerve: Ivanov, Florea, Buș, Nicoară, Lovin, Ioniță, Balaure

FC Botoșani: Cobrea - Patache, Tincu, Burcă, Mușat - Vașvari, Cucu - Roman, Moruțan, Buș - Kuku
Rezerve: Albuț, Hergheligiu, Fulop, Golofca, Elek, Miron, Bordeianu

Min 1: A inceput meciul

Min 2: FC Botosani are primul corner al meciului, obtinut de Andrei Patache

Min 7: Indiferent de rezultat, FC Botosani va termina sezonul regulat pe locul 8 si asta dupa ce FC Voluntari  a pierdut cu scorul de 1-0 meciul cu CSMS Iasi.

Min 11: Budescu executa un corner direct pe poarta, insa Cobrea retine.

Min 11: Laurentiu Bus primeste o pasa excelenta, insa asistentul ridica eronat fanionul si indica offside.

Min 15: Ocazie mare pentru FC Botosani. Roman primeste o pasa excelente peste apararea gazdelor, intra in careu si suteaza putin peste poarta.

Min 25: LPF-ul a stabilit programul primei etape din Play-Out, iar FC Botosani va juca pe teren propriu in prima etapa, cu Poli Timisoara.

Min 26: Cartonas galben vazut de Tincu

Min 31: Schimbare la FC Botosani: iese Roman accidentat si intra Golofca

Min 33: Schimbare si la Astra: iese Pitian si intra Ionita

Min 36: Budescu executa o lovitura libera de la 20 de metri, iar mingea trece outin peste poarta

Min 43: Atac al botosanenilor: Patace centreaza in careu, iar Lung boxeaza pana la Tincu. Fundasul de la FC Botosani suteaza si el, insa mingea este respinsa in corner

Min 45: Pauza

Min 51: Bus suteaza de la marginea careului, insa trimite pe langa poarta

Min 54: GOL ASTRA GIURGIU! Budescu executa perfect o lovitura libera si il invinge pe Cobrea, cu un sut la coltul scurt

Min 60: Schimbare la Astra: intra Sergiu Bus si iese Daniel Niculae

Min 65: Schimbare la Botosani: iese Morutan si intra Fulop

Min 71: Cartonas galben pentru Cucu

Min 76: GOL ASTRA GIURGIU! Belu suteaza din afara careului si il invinge pe Cobrea. 2-0

Min 85: GOL ASTRA! Sergiu Bus marcheaza si el si duce scorul 3-0

Min 90: FINAL DE MECI