Accident pe drumul european spre Iași! Tineri la spital, după ce s-au izbit violent cu mașina de un cap de pod! FOTO
ACCIDENT!

Două persoane au fost rănite, miercuri, după ce mașina cu care se deplasau, pe drumul european Botoșani-Tg. Frumos, a intrat violent într-un cap de pod. 

 

Un autoturism VW Polo, condus de un șofer de 26 de ani, din satul Dumbrăvița, comuna Ibănești, în care se mai aflau doi tineri, se deplasa pe drumul european dinspre Flămânzi spre Botoșani. La ieșire din orașul Flămânzi, șoferul a pierdut controlul volanului, autoturismul a pătruns pe contrasens și s-a înfipt într-un cap de pod.

Cei doi pasageri care se aflau în mașină, o fată și un băiat, au fost răniți, aceștia fiind preluați de echipajul SMURD de Terapie Intensivă Mobilă și de o ambulanță. Una dintre victime este suspectă că a suferit o fractură la un picior, ambii răniți fiind transportați la Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Mavromati. 

 

Șoferul le-a spus polițiștilor că ar fi încercat să evite o căruță care circula în fața sa și care a vrut să facă stânga, fără a se asigura căruțașul. Când a tras de volan nu a mai putut controla mașina și a ajuns în șanțul de pe sensul opus de mers.

Oamenii legii au făcut măsurători la fața locului și vor stabili împrejurările în care s-a produs accidentul.

"Pe fondul neadaptării vitezei, a părăsit partea carosabilă și a ajuns în șanțul de pe partea stângă. În continuare efectuăm cercetări pentru a stabili care este cauza producerii accidentului", a declarat Ionuț Apostol, din cadrul Poliției Rutiere Botoșani. 







 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...