Botoșaniul pune suflet
„Salvează o inimă” a REUȘIT achiziționarea unui aparat de testare Covid-19, pentru Botoșani. Sute de oameni și 80 de companii s-au mobilizat până acum
Asociația „Salvează o inimă”, fondată de către botoșăneanul Vlad Plăcintă, a reușit să adune donații de peste 500.000 de lei, atât din partea oamenilor simpli, de bine, c...
Exemplar: Elevii Colegiului „Eminescu” ajută personalul medical botoșănean, prin „donarea unei sume din micuța alocație”
Elevii Colegiului Național „Mihai Eminescu” (CNME) din Botoșani s-au alăturat mișcării asociaților „Salvează o inimă”, „Prietenii Spitalului Mavromati” și ...
Solidaritate: „Împreună pentru personalul medical din Botoșani”, donații și emoții (foto)
Mai mulți voluntari s-au unit pentru susținerea cadrelor medicale din Botoșani, în lupta cu Covid-19. Din comunitatea „Împreună pentru personalul medical din Botoșani” fac...
Medicii stomatologi au lansat o nouă campanie: Ajută un doctor să continue lupta în siguranță
În gest de solidaritate pentru situația actuală, medicii stomatologi din Județul Botoșani s-au oferit să ajute medicii din prima linie a luptei cu pandemia COVID-19.Au donat din resurse...
Solidaritate: „Cafeaua pentru medici", o acțiune inedită a unui local din Botoșani
Facefood, localul care în timp a devenit centrul de întâlnire al tuturor tinerilor botoșăneni, lansează o acțiune aparte. Aceștia își doresc sa îi susțină pe medi...
Lupta cu Covid-19 nu este doar a cadrelor medicale. Este a tuturor oamenilor care fac front comun cu acestea | Cum ne putem implica
Criza cauzată de noul coronavirus a adus cu sine și ceva bun: un val de solidaritate, de implicare, de recunoștință față de cei care luptă pentru salvarea pacienților infectați cu COVID-19. ...
Încă o companie din Botoșani își oferă sprijinul Spitalului Județean. Stoc de măști cu sigla „Totul va fi bine”, creat pentru medici
După ce managerul Spitalului Județean „Mavromati” a anunțat că cel mai mare producător de costume de bărbaţi din Botoşani, respectiv Formens SA, confecţionează 10.000 de măşti ...
Solidaritate: Asociația „Salvează o inimă” face apel către botoșăneni să doneze, pentru dotarea Spitalului Județean în contextul pandemiei
Asociația „Salvează o inimă” lansează un apel către botoșăneni, în scopul strângerii de fonduri necesare pentru achiziționarea unor testere și echipamente de protecți...
Grupul Civic se pune la dispoziție pentru bătrâni și botoșăneni vulnerabili
În această dimineață, Asociația Grup Civic Botoșani, și-a expimat intenția, pe Facebook, de a veni în sprijinul bătrânilor și persoanelor vulnerabile din Botoșani, prin liv...
Parohia „Sf. Ioan Botezătorul" de la Bucecea, apel la botoșăneni pentru ajutorarea familiei tânărului decedat electrocutat
Parohia „Sf. Ioan Botezătorul" de la Bucecea a făcut în această seară un apel pentru ajutorarea familiei tânărului Mădălin Sebastian, băiatul de 15 ani care a murit elec...
Membrii Clubului Rotary de la Botoșani intră în lupta cu poliomielita - VIDEO
Încă un membru al Clubului Rotary, Cătălin Silegeanu, patronul societății Hidroplasto de la Botoșani, a anunțat că a făcut o donație generoasă pentru eradicarea poliomielitei.Ace...
Premianta de la lumina lumânării. Cum a ajuns elevă eminentă o fată de 11 ani din Botoșani, care învaţă într-un bordei fără curent electric
Două surori, de 5 şi 11 ani, din judeţul Botoşani, trăiesc de când s-au născut la lumina lumânării. Ancuţa şi Denisa locuiesc într-o baracă cu o singură camera. Cu toate a...