LIGA 4: Colban a facut SHOW in derby-ul judetean! Meci intrerupt la Baluseni - Luceafarul! GALERIE FOTO

Duminica dimineata a avut loc etapa a IV-a a Ligii a IV-a de fotbal din judetul Botosani. Un meci a fost intrerupt, iar un altul s-a incheiat inainte de a incepe.

Inaintea acestei runde patru formatii aveau punctaj maxim, insa la finalul ei au ramas doar trei, dupa ce Avantul Albesti a invins pe Flacara Vlasinesti cu scorul de 2-0, "dubla" reusita de Vespazian Colban.(foto jos)

Fostul atacant al celor de la FC Botosani si fost antrenor la FCM Dorohoi a deschis scorul in minutul 45, inainte ca centralul Alexandru Sofronie sa puna capat primei reprize. Colban a profitat de o eroare de marcaj in defensiva oaspetilor si a marcat cu o lovitura de cap. Gazdele puteau duce scorul la 2-0 in startul reprizei secunde, insa s-a opus bara.

In minutul 72, oaspetii au avut cea mai mare ocazie de a egala, atunci cand Florin Palalaie a sutat din doar 6 m mult peste poarta aparata de Vasile Prisaca. In minutul 90, cand din nou centralul se pregatea sa fluiere finalul, Vespazian Colban a patruns usor in care si din apropierea careului mic l-a invins pe Sandu cu un sut la coltul lung.

Avantul Albesti nu a putut miza in acest meci pe Alin Bejan, care a avut antrenament cu FC Botosani, dar nici pe Marius Suleap, care asteapta debutul in Liga a IV-a.

CS Rachiti a bifat prima victorie

CS Rachiti trebuia sa joace astazi, pe teren propriu cu Speranta Dumbravita, insa oaspetii nu au avut jucatori si au decis sa nu se prezinte, astfel ca formatie de la marginea municipiului Botosani a bifat prima victorie din acest sezon.

Speranta Dumbravita este la cea de-a doua neprezentare si urmeaza sa fie exclusa din campionat.

Meci intrerupt la Baluseni

Partida dintre Soimii Baluseni si Luceafarul Mihai Eminescu s-a incheiat dupa doar 10 minute si asta pentru ca gazdele au inceput jocul cu doar 7 jucatori, iar la scorul de 1-0, portarul gazdelor s-a accidentat, ori a simulat o accidentare, fiind nevoit sa paraseasca terenul de joc.

Cum regulamentul prevede ca un meci de fotbal sa se joace cu cel putin 7 jucatori, partida a fost intrerupta, iar oaspetii se vor impune cu scorul de 3-0, la masa verde.