Dezamăgire! Drăgulescu si Ponor au ratat medaliile la gimnastică!

Cristi Preda (Gazeta Sporturilor)

Sportivii români Marian Drăgulescu și Cătălina Ponor au ratat podiumurile în finalele la sarituri, respectiv la bârnă.

Primul care a intrat in competiție a fost Marian Drăgulescu, sportivul fiind cel mai aproape de podium, după ce a primit nota 15.499, la egalitate cu japonezul Kenzo Shirai, însă sportivul nipon a avut o dificultate mai ridicată.

Marian se afla pe locul trei, însă ultimul sportiv, rusul Denis Abliazin a obținut nota 15.516 și l-a scos pe român de pe podium.

Cătălina Ponor era sportiva cotată cu șanse mari la o medalie, însă aceasta a dezamăgit. Spotiva din Constanța a urcat a cincea pe bârna și a primit nota 14.000, fiind pe locul patru înainte ca ultimele patru sportive sa concureze. La final, Ponor a terminat pe locul sapte!

Tot astăzi, Marian Oprea a ratat calificarea în finala la triplu salt, după ce a călcat pragul limita de trei ori.