Nu a fost singura solicitare a instructorilor auto veniţi din întreaga ţară, iar în faţa nemulţumirilor acestora, ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a propus înfiinţarea unui grup de lucru la nivelul ministerului în vederea discutării solicitărilor instructorilor auto.
"Aceste discuţii au fost programate după 7 august şi aşteptăm să aibă loc, să explicăm ministrului care sunt problemele noastre. Acum protestul s-a încheiat, oamenii se îndreaptă spre case", spune Valentin Vechiu, liderul instructorilor auto din Botoşani.
Ministrul Transporturilor a solicitat, miercuri dimineaţă, o întrevedere cu reprezentanţii instructorilor auto, în încercarea de a detensiona situaţia. Alături de ministrul Consultării Publice şi Dialogului Social, Gabriel Petrea, Răzvan Cuc le-a transmis protestatarilor că este vorba de un Ordin elaborat în 2013, care a parcurs toate procedurile legale de transparenţă decizională şi care a fost contestat în instanţă în 280 de procese formulate de instructori, procesele fiind pierdute.
"Regret ca sunteţi în aceasta situaţie, dar aceasta este legislaţia pe care trebuie să o respectăm cu toţii, indiferent de categoria profesională. Vă propun să înfiinţăm un Grup de lucru cu experţi din cadrul ministerului care alături de instructori şi reprezentanţi ai şcolilor de şoferi să discute, la începutul lunii august (în săptămâna 7 – 11 august), cu toate documentele pe masă, situaţia dumneavoastră şi a tuturor şcolilor auto autorizate. Mi-aş dori să putem dialoga, dar fără tensiune şi orgolii inutile. Vreau concurenţă loială, transparentă şi vreau aplicarea legii", a afirmat ministrul, potrivit News.ro.
Despre protestul instructorilor auto, Ştiri.Botoşani.Ro a scris aici:
Instructorii auto din Botoșani se pregătesc de protest! "Numai noi am rămas înţepeniţi într-un sistem învechit!"
Protestul instructorilor auto: Ministrul Transporturilor cere înfiinţarea unui grup de lucru care să discute solicitările protestatarilor
Stiri Botosani Wednesday, 26 July 2017 Social20 de instructori auto botoşăneni au participat miercuri la protestul organizat în faţa Guvernului, prin care au solicitat abrogarea unui Ordin al ministrului pe motiv că îi obligă pe cei care lucrează ca PFA să funcţioneze ca o şcoală de şoferi, şi, implicit să-şi asume pregătirea viitorilor conducători auto.
Spune-ne opinia ta
Articole similare
Ignoraţi de autorităţi, formatorii auto botoşăneni ajung la instanţă să-şi caute dreptatea
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Hram în mai multe localități din Botoșani, jandarmii vor fi la datorie!
În următoarele două zile, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu partenerii instituționali, va asigura ordinea și siguranța publică la manifestările cultural...
Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!
La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...
Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!
La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 1.46 secunde