Premiile acordate la Festivalul-Concurs de Ouă Încondeiate, Rogojești 2017! FOTO

Premiile acordate la Festivalul-Concurs de Ouă Încondeiate, Rogojești 2017! FOTO

Sâmbată, 25 martie 2017, a avut loc deschiderea oficială a Festivalului-Concurs de Ouă Încondeiate, Ediţia a IV- a  şi a debutat cu secţiunea adulţilor.

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Botoşani împreună cu Parohia „Naşterea Maicii Domnului” din Rogojeşti s-au bucurat de prezenţa meşterilor populari din Falcău, Brodina, Fundu Moldovei, Ulma, Coşna, Dorna Candrenilor, Radauţi, Bucecea, Vlădeni şi Rogojeşti.

Manifestarea a început cu Slujba de binecuvântare oficiată de Preotul Paroh Ioan Flaviu Rus şi a continuat cu salutul de bun venit adresat de către doamna Cornelia Ciobanu, manager al instituţiei, tuturor participanţilor, în prezenţa domnului Danuţ Huţu,director al Direcţiei Pentru Cultură şi al primarului comunei Mihăileni – domnul Laurenţiu Barbacariu.

Referentul etnograf al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale – prof.Margareta Mihalache a vorbit despre importanţa acestui proiect implementat acum câţiva ani care a beneficiat de un sprijin real din partea Preotului Paroh Ioan Flaviu Rus şi a meşterei populare Iuliana Celica Nistor, încheind alocuţiunea prin prezentarea conotaţiilor diverse legate de simbolul propriu-zis al Festivalului: oul închistrit sau încondeiat.

Ambele secţiuni (adulţi şi copii) s-au derulat cu succes şi s-a putut concluziona atât de organizatori, cât şi de vizitatori că această ediţie a fost una reuşită deoarece meşterii populari au excelat în tehnica abordată, în tematica şi motivele scrise pe ouă, dar şi printr-o cromatică armonios îmbinată. (Margareta Mihalache, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Botoşani)

La sfârşitul concursului s-au acordat următoarele premii şi menţiuni:

SECŢIUNEA ADULŢI

Trofeul Festivalului-Concurs de Ouă Încondeiate, Ediţia a IV-a, Rogojeşti – Ursulean Maria (Bucecea)
Premiul I – Omania Paula (Brodina)
Premiul al II-lea – Omania Vasilena (Falcău)
Premiul al III-lea – Doroftei Silvia (Fundu Moldovei) şi Serediuc Adina Luisa (Brodina)
Menţiuni: - Petraşciuc Dorina (Rogojeşti)
Bohaiciuc Elena (Rogojeşti)
Fundiur Victoria (Rădauţi)
Lupu Angela (Rogojeşti)

SECŢIUNEA COPII (două categorii de vârstă)

Premiul I – Ursulean Sânziana (Bucecea)
Premiul al II-lea- Mihăilescu Mădălina (Rogojeşti)
Premiul al III-lea – Amăriuţei Antonia (Bucecea)
Menţiuni: - Omania Andreea Elena (Brodina)
Condurache Cristiana (Bucecea)
Fercalo Tiberiu (Rogojeşti)
Costil Cristian (Ulma)

Premiul I – Serediuc Ioana Mihaela (Brodina)
Premiul al II-lea – Chilăraşu Florentina (Vlădeni)
Premiul al III-lea – Biliuţă Ramona (Bucecea) şi Constantin Ana Maria (Vlădeni)
Menţiuni: - Leucă Bianca (Rogojeşti)
Dobenciuc Laura (Rogojeşti)
Cerepaniuc Alina (Rogojeşti)
Vatamaniuc Diana (Vlădeni)




 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Problema străzilor pline de noroi, discutată de şefii din Primărie şi reprezentanţii Nova Apaserv

astăzi, 12:25
64

Viceprimarul Marian Murariu le-a spus participanţilor la şedinţă că sesizările din partea cetăţenilor se referă la străzi unde s-a intervenit prin proiectul de modernizare a reţelei de...

Noi consilieri judeţeni numiţi în cadrul Consiliului Judeţean

astăzi, 12:23
84

Ada Macovei, fost inspector general şcolar la IŞJ, i-a luat locul lui Ion Diaconu cel care a decis să se stabilească în Bucureşti şi va activa în cadrul filialei PNL Sector 1. ...

Care este starea elevului transferat la Iași, după o bătaie în școală!

astăzi, 12:12
112

Băiatul, în varsta de 17 ani, a fost transportat ieri după-amiază la Spitalul Clinic de Urgenta "Prof. Dr. Nicolae Oblu" din Iasi, după o altercație violentă ...