Premiile acordate la Festivalul-Concurs de Ouă Încondeiate, Rogojești 2017! FOTO

Premiile acordate la Festivalul-Concurs de Ouă Încondeiate, Rogojești 2017! FOTO

Sâmbată, 25 martie 2017, a avut loc deschiderea oficială a Festivalului-Concurs de Ouă Încondeiate, Ediţia a IV- a  şi a debutat cu secţiunea adulţilor.

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Botoşani împreună cu Parohia „Naşterea Maicii Domnului” din Rogojeşti s-au bucurat de prezenţa meşterilor populari din Falcău, Brodina, Fundu Moldovei, Ulma, Coşna, Dorna Candrenilor, Radauţi, Bucecea, Vlădeni şi Rogojeşti.

Manifestarea a început cu Slujba de binecuvântare oficiată de Preotul Paroh Ioan Flaviu Rus şi a continuat cu salutul de bun venit adresat de către doamna Cornelia Ciobanu, manager al instituţiei, tuturor participanţilor, în prezenţa domnului Danuţ Huţu,director al Direcţiei Pentru Cultură şi al primarului comunei Mihăileni – domnul Laurenţiu Barbacariu.

Referentul etnograf al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale – prof.Margareta Mihalache a vorbit despre importanţa acestui proiect implementat acum câţiva ani care a beneficiat de un sprijin real din partea Preotului Paroh Ioan Flaviu Rus şi a meşterei populare Iuliana Celica Nistor, încheind alocuţiunea prin prezentarea conotaţiilor diverse legate de simbolul propriu-zis al Festivalului: oul închistrit sau încondeiat.

Ambele secţiuni (adulţi şi copii) s-au derulat cu succes şi s-a putut concluziona atât de organizatori, cât şi de vizitatori că această ediţie a fost una reuşită deoarece meşterii populari au excelat în tehnica abordată, în tematica şi motivele scrise pe ouă, dar şi printr-o cromatică armonios îmbinată. (Margareta Mihalache, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Botoşani)

La sfârşitul concursului s-au acordat următoarele premii şi menţiuni:

SECŢIUNEA ADULŢI

Trofeul Festivalului-Concurs de Ouă Încondeiate, Ediţia a IV-a, Rogojeşti – Ursulean Maria (Bucecea)
Premiul I – Omania Paula (Brodina)
Premiul al II-lea – Omania Vasilena (Falcău)
Premiul al III-lea – Doroftei Silvia (Fundu Moldovei) şi Serediuc Adina Luisa (Brodina)
Menţiuni: - Petraşciuc Dorina (Rogojeşti)
Bohaiciuc Elena (Rogojeşti)
Fundiur Victoria (Rădauţi)
Lupu Angela (Rogojeşti)

SECŢIUNEA COPII (două categorii de vârstă)

Premiul I – Ursulean Sânziana (Bucecea)
Premiul al II-lea- Mihăilescu Mădălina (Rogojeşti)
Premiul al III-lea – Amăriuţei Antonia (Bucecea)
Menţiuni: - Omania Andreea Elena (Brodina)
Condurache Cristiana (Bucecea)
Fercalo Tiberiu (Rogojeşti)
Costil Cristian (Ulma)

Premiul I – Serediuc Ioana Mihaela (Brodina)
Premiul al II-lea – Chilăraşu Florentina (Vlădeni)
Premiul al III-lea – Biliuţă Ramona (Bucecea) şi Constantin Ana Maria (Vlădeni)
Menţiuni: - Leucă Bianca (Rogojeşti)
Dobenciuc Laura (Rogojeşti)
Cerepaniuc Alina (Rogojeşti)
Vatamaniuc Diana (Vlădeni)




 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Exercițiu de simulare a pestei porcine, la Vlădeni!

astăzi, 08:58
89

Joi, Direcţia Sanitar-Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Botoșani va demara un exerciţiu de simulare a pestei porcine clasice. Prima parte a exercițiului, cea teoretică, va avea l...

Ce a modificat Parlamentul la Codul de procedură penală!

astăzi, 08:47
87

Proiectul de lege pentru modificarea și completarea Codului de procedură penală a intrat luni seara la votul final în Camera Deputaților și a primit aprobarea majorității parlamentarilor,...

"Noile ideologii" și sistemul de valori al familiei "ce trebuie regândit"

astăzi, 08:27
92

Săptămâna trecută, Ministerul Educației Naționale ne-a adus în sfârșit la cunoștință ce consideră el ca fiind „o necesitate imediată” în școala rom&acir...