Bulgarii au început construirea unui gard de sârmă ghimpată de 133 km la granița cu România!

Bulgaria construiește un gard la granița cu România pentru a împiedica intrarea mistreților care ar putea fi purtători ai pestei porcine africane și pune în pericol industria cărnii din țara vecină, a declarat ministrul agriculturii de la Sofia, citat de Reuters. Anunțul vine în condițiile în care, în România, 45.000 de porci de la o fermă din Tulcea sunt eutanasiați, judeţul Giurgiu se află sub cod roşu de atenţionare privind posibilitatea apariţiei pestei porcine africane, iar astfel de cazuri au fost raportate și în alte locuri din țară.

 

Deși nu a fost detectat niciun caz în Bulgaria, autoritățile sunt îngrijorate de răspândirea bolii în estul Europei. Uniunea Vânătorilor și Pescarilor din Bulgaria a estimat că o potențială epidemie ar aduce pagube industriei naționale a cărnii de circa 1,2 miliarde de dolari.

”Ridicarea gardului a început pe două secțiuni de la granița cu România și construcția va începe și pe a treia secțiune”, a spus ministrul agriculturii, Rumen Porozhanov.

El a spus că autoritățile din țara lui au decis ca gardul de 133 de kilometri să fie unul constituit din patru rânduri de sârmă ghimpată, arata Hotnews.

Petre Daea a declarat luni că ministerul său a făcut toate demersurile pentru a primi sprijinul Uniunii Europene pentru acoperirea pagubelor produse fermierilor români de pesta porcină africană, potrivit Agerpres.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Autoritățile botoșănene în alertă în contextul codurilor galbene de caniculă, CJSU convocat de prefect! (Foto)

astăzi, 18:03

În contextul atenționărilor meteorologice de tip cod galben de caniculă, valabile pentru județul Botoșani astăzi și mâine, toate instituțiile cu atribuții în gestionarea sit...

Beatrice a dispărut de acasă, sunați la 112 dacă o vedeți!

astăzi, 17:20

Astăzi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați cu privre la faptul că DRAGU BEATRICE-MARIA, de 16 ani, a părăsit în mod voluntar dom...

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...