Bogdan Racovițan a semnat cu FC Botoșani. Clubul Dijon a anunțat transferul, pe site-ul oficial

După plecarea lui Denis Haruț la FCSB, FC Botoșani a reușit să îi găsească un înlocuitor. Bogdan Racovițan, fostul căpitan al echipelor de juniori a lui Dijon, a ajuns la un acord cu FC Botoșani și urmează sa fie prezentat.

Fiind inclus în acest sezon în lotul echipei mari, care evoluează în prima ligă franceza, acolo unde însă nu și-a făcut debutul, jucătorul de 20 de ani vrea să demonstreze în țara natală de ce este capabil. Clubul Dijon a anunțat transferul, pe site-ul oficial.

 

"Sosit la Dijon în iulie 2012, la vârsta de 12 ani, fundașul central româno-francez a ales să-și continue cariera într-o țară dragă lui", a scris clubul francez, pe site-ul oficial.

În vara, Bogdan Racovițan a declarat că își dorește să joace pentru România, deși are și naționalitate franceză.

"Tatăl meu e român, mama e franțuzoaică. Vin în România aproape în fiecare an, în Oradea. Tata a plecat din țară undeva în perioada 1990-1992. Am bunicii, am unchiul în Oradea.

Am avut o selecție la naționala României U16, în 2016, pentru un meci cu Italia, doar că nu m-a lăsat clubul să merg, pentru că aveam meci important aici. Tatăl meu mai ține legătura cu cineva de la departamentul de scouting al Federației. Din câte știu, mă urmăresc.

Urmăresc toate echipele românești în cupele europene, naționala U21 și naționala mare, dar la campionat nu prea mă uit la meciuri, doar la rezultate. Țin cu CFR Cluj, și acum cu UTA Arad, după promovare. M-am bucurat foarte mult când CFR a câștigat cu Rennes. Eram mândru că o echipă românească învinge o echipă tare de la noi, mai ales că toată lumea de la club știe că sunt român.", spunea Racovițan, într-un interviu acordat pentru digisport.ro, în august 2020.

 

(Iosif Pintilie)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...