Om de afaceri acuzat de evaziune fiscală din afaceri cu deșeuri feroase și neferoase!

Un om de afaceri, alături de unul dintre angajați, a fost trimis în judecată de procurorii botoșăneni după ce a făcut afaceri cu deșeuri feroase și neferoase, dar nu a evidențiat în contabilitate toate operațiunile. 

Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoşani a dispus trimiterea în judecată a inculpaţilor Gheorghe Toma, din comuna Vidra, judetul Ilfov, cercetat pentru săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală în formă continuată, şi  Lenuța Pansela, din municipiul Roman, judetul Neamţ, cercetată pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la evaziune fiscală în formă continuată.

S-a reţinut că, în calitate de administrator al S.C. RECICLYNG S.R.L. Sinteşti, jud. Ilfov, în perioada 18.03.2013 – 25.05.2013, inculpatul Toma Gheorghe nu a evidenţiat în contabilitatea firmei aprovizionările cu deşeuri feroase şi neferoase de la punctul de lucru din municipiul Dorohoi, judetul Botoşani, cauzând bugetului de stat un prejudiciu în cuantum de 49.145,77 lei. 

 

În calitate de gestionar al punctului de lucru din municipiul Dorohoi, judetul Botoşani al S.C. RECICLYNG S.R.L., în aceeaşi perioadă, inculpata Cîrmaciu Lenuţa-Pansela s-a ocupat efectiv de gestionarea stocurilor de deşeuri feroase şi neferoase achiziţionate de la persoane fizice, ţinând evidenţa tuturor achiziţiilor, inclusiv a celor neevidenţiate în contabilitate.

"Facem precizarea că această etapă a procesului penal reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale şi trimiterea rechizitoriului la instanţă spre judecare, situaţie care nu poate în niciun fel să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie", menționează procurorii într-un comunicat al Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Hram în mai multe localități din Botoșani, jandarmii vor fi la datorie!

astăzi, 16:38

În următoarele două zile, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu partenerii instituționali, va asigura ordinea și siguranța publică la manifestările cultural...

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...