Afacerile unei botoşănence date de finanţişti pe mâna procurorilor!

Afacerile cu statul i-au adus un dosar penal unei botoşănence ce a deschis o firmă în judeţul Iaşi. În urma unui control finanţiştii au înaintat o sesizare penală către Parchetul de pe lângă Tribunalul Iaşi. 

Euro Gam SRL, administrată de botoşăneanca Gabriela Elisabeta N., a avut mai multe contracte cu Servicii Publice SA,, societate aflata in subordinea Primăriei Iaşi.

Aproape 1 milion de lei a încasat din furnizarea de arbuşti, brazi si coaja de copac. Contractele au fost semnate după o procedura de atribuire directa prin intermediul Sistemului Electronic de Achiziţii Publice (SEAP). Euro Gam a fost implicata si in scandalul salcâmilor japonezi. A furnizat salcâmi pentru înlocuirea teilor de pe pietonalul Stefan cel Mare si Sfânt.

 

Brusc, la finalul anului 2015, activitatea societăţii a fost întreruptă, dar nu fara datorii. Inspectorii fiscali din cadrul Direcţiei Generale Regionale a Finanţelor Publice (DGRFP) au verificat activitatea societăţii si, surpriza: Euro Gam este o firma evazionista.

Prejudiciul adus bugetului de stat este de 1,3 milioane de lei, adică aproape 300.000 euro. Recent, DGRFP a formulat o sesizare penala către Parchetul de pe lângă Tribunalul Iaşi.

Procurorii vor stabili cu exactitate gravitatea faptelor. Evaziunea a rezultat din neplata TVA si a impozitului pe profit.

Reporterii BZI au încercat sa obţină un punct de vedere din partea reprezentanţilor societăţii, dar aceştia au refuzat dialogul.

"Îmi pare rău, sunt la volan, nu pot vorbi. Reveni mai târziu", a spus reprezentantul Euro Gam. Pana la închiderea ediţiei, acesta nu a răspuns apelurilor telefonice repetate.
Ultimele date financiare din 2015 arătau o cifra de afaceri de 59.093 lei, deficit de 12.553 lei, datorii de 877.142 lei, cu un singur angajat. In trecut, activitatea firmei a fost extinsa. Astfel au deschis un punct de lucru in incinta Spitalului de Copii "Sf. Maria".

 

Dar, ulterior, s-a renunţat la contractul de închiriere a spaţiului. Mai mult, puncte de lucru au deschis pe strada Oancea si strada Niciman. Ca, pana la urma, afacerea sa se prăbuşească, atrăgând si probleme penale.

Sursa:Bzi.ro

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Joi: Cod Galben de caniculă la Botoșani, VEZI recomandările ISU!

astăzi, 14:40

Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a emis un Cod Galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și discomfort termic accentuat, valabil pentru județul Botoș...

Cum a devenit Doina Federovici ”personajul misterios” de la Cotroceni: ”I-am întrebat și pe colegii mei!”

astăzi, 14:09

În legătură cu criza politică din ultimele luni și cu picarea Guvernului Veștea în Parlamentul României, luni seara, Elena Cristian, care este prezentată drept ”analist D...

Condamnat la Botoșani la peste 23 de ani de pușcărie: Unul dintre cei mai cunoscuți tâlhari din zona Moldovei vrea să scape de pedeapsă!

astăzi, 13:47

Bărbatul și-a petrecut o mare parte a vieții în spatele gratiilor și, cel mai probabil, nu va ieși prea curând. Asta chiar dacă a formulat numeroase contestații la executare, î...