Adelina Ungureanu, despre criza din Italia: "Vorbesc des cu colegele mele de echipă din Italia, situația este în continuare dificilă!"

Adelina Ungureanu, considerată cea mai frumoasa voleibalistă din România, a plecat în vara, în Italia, ajungând la doar 20 de ani în unul dintre cele mai importante campionate din lume, după ce a semnat cu echipa Cuneo Granda. Odată cu pandemia de Coronavirus, Adelina a revenit acasă.

"Eram în Italia în momentul în care a început epidemia și efectele s-au resimțit imediat și asupra activității noastre, prin restricții și măsuri de siguranță suplimentare la antrenamente, urmate de anularea a două meciuri și suspendarea campionatului când lucrurile au scăpat de sub control.

 

Cel mai simplu și sigur mod de a ne proteja este prin respectarea regulilor și măsurilor de siguranță. Venind din Italia, unde am stat în izolare alte două săptămâni, m-am obișnuit cu acest lucru. Mă antrenez acasă, citesc, mă uit la filme, gătesc. Este important să ne păstram corpul și mintea sănătoase în această perioadă.

Cred că ar trebui să învățăm să apreciem mai mult tot ce avem în jurul nostru și să folosim acea libertate de care acum suntem privați într-un mod mai responsabil", ne-a spus Adelina.

Până să înceapă criza, Adelina a făcut o figură frumoasă în voleiul italian. Echipa sa este pe locul 10 în prima ligă din peninsulă.

 "Vorbesc des cu colegele mele de echipă din Italia, situația este în continuare dificilă însă există și semne bune în urma măsurilor atât de stricte, numărul cazurilor este în ușoară scădere acolo.

Experiența mea din primul an în voleiul italian a fost una foarte frumoasă, în ciuda finalului neașteptat. Diferențele între voleiul romanesc și cel italian există, cu siguranță, de la stilul de joc până la volumul de antrenamente, programul meciurilor, numărul de spectatori și importanța acordată acestui sport la nivel național. În Italia, voleiul este un sport foarte apreciat și foarte popular", a mai adăugat Adelina Ungureanu.

În cariera sa, Adelina a mai evoluat pentru CSM Botoșani, Dinamo și Agroland Timișoara.

 "Le transmit tuturor susținătorilor multă sănătate și răbdare! Sper să ne poată vedea pe teren cât mai curând!" a încheiat Adelina.

(Iosif Pintilie)

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

astăzi, 20:00

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

astăzi, 19:25

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...

VINERI! Trafic restricționat în municipiul Botoșani de Ziua Drapelului Național!

astăzi, 18:47

În ziua de vineri, 26 iunie, între orele 10:00 - 11:00, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu efective de poliție, pompieri și poliție locală, va asigura...