În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din femei și copii în timp ce aprindeau focul direct în stradă.
Pentru că exista pericol de incendiu și de vătămare corporală, deoarece copiii săreau peste flăcări și se apropiau periculos de tare de acestea, polițiștii locali s-au deplasat la fața locului.
Focul a fost stins cu doar câteva minute înainte de a ajunge echipajul de poliție locală, însă făptașii au fost avertizați cu privire la gravitatea faptelor și la pericolele la care se expun.



