A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață muzicii și tradițiilor autentice și care a fost alături mai ales de Ansamblul Folcloric „Pescărușii Suliței”.

Născut pe 18 ianuarie 1968, Lăzărică Anghel s-a stins la doar 58 de ani. Era solist vocal și toboșar de aproape 40 de ani. A știut mereu ce înseamnă și munca. A fost mai întâi factor poștal, apoi drujbist forestier, dar și agent de pază. Însă cea mai mare dragoste a lui Lăzărică Anghel a fost muzica.

 

”Am primit cu profundă tristețe vestea plecării la cele veșnice a colegului, colaboratorului, și nu în ultimul rând prietenului meu și al Ansamblului "Pescărușii Suliței", Anghel Lazăr – Lăzărică, așa cum îl alintam toți. Care prin talentul, sensibilitatea, dragostea de muzică și oameni, a lăsat o amprentă de neșters în sufletul meu și al ansamblului. Îmi voi aminti mereu cu drag de bucuria cu care și-a dedicat viața muzicii și folclorului românesc! Transmit sincere condoleanțe familiei îndoliate și tuturor celor apropiați! Dumnezeu să-l odihnească în pace și să-i așeze sufletul în rândul drepților. Drum lin spre lumină drag prieten!”, a transmis Adrian Ursache.



Un emoționant mesaj de condoleanțe a venit și de la Cătălin Mihai Apetrei: ”Îmi aduc aminte cât de bun prieten era cu voia bună, câtă lumină și bucurie emana de fiecare dată când ne întâlneam. Îmi este greu să înțeleg un astfel de deznodământ pentru un om cu o inimă atât de blândă. (...)

Îmi aduc aminte cu câtă bucurie ne întâmpina de fiecare dată când ne întâlneam, de parcă își primea copiii acasă. Era un om cu o inimă bună și blândă, care avea mereu cuvinte frumoase despre cei din jurul său.

Și spun asta pentru că în tagma acesta, a muzicanților, dragostea, respectul și prietenia adevărată sunt subiecte TABU. Fiecare aleargă să ocupe primul loc, fiecare are tendința de a crede că soarele răsare doar pentru el și că tot pământul îi aparține. (...)

Dacă de mâine ne-am iubi măcar pe un sfert din  cât ne-a iubit el pe noi, pe toți, lumea muzicanților ar fi cu mult mai bună.

Să ne ierți pe toți, om drag și bun! Să ne ierți pentru nepăsarea și pentru grandomania cu care călcăm pământul acesta! Dumnezeu să te odihnească în pace!”.

Dumnezeu să îl odihnească în pace!

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...

Primăria Botoșani vine în sprijinul cetățenilor, pe fondul Codului Galben de caniculă!

astăzi, 13:25

Pe fondul atenționărilor de caniculă emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), Primăria Municipiului Botoșani va asigura puncte de sprijin destinate cetățenilor. Încep...