FC Botoșani a prezentat noii jucători. "Sunteți martorii unui mare început!"

Joi, de la ora 10.30, a avut loc conferința de presă prin care președintele FC Botoșani, Cătălin Anton, a prezentat noii jucători care vor face parte din familia FC Botoșani pentru noul sezon al Ligii 1 Betano.

„E o onoare și o plăcere să vă prezint noii noștri membri în familia mare a FC Botoșani. Sunteți martorii unui mare început. Un început care este deosebit de dificil pentru că ne-am propus obiective extraordinar de mari pentru acest an. Primul proiect este să menținem standardele de performanță ale echipei în Liga 1, al doilea proiect este dezvoltarea celei de-a doua echipă cu participare în Liga a 3-a, suntem în curs de rezolvare a tuturor documentelor care presupun implementarea acestei echipe și al treilea proiect extrem de important este realizarea terenului sintetic în comuna Stăuceni printr-un parteneriat realializat între Federația Română de Fotbal și Primăria Stăuceni. Dacă toate aceste trei obiective sunt îndeplinite vă promit că acesta este începutul unei mari revoluții în fotbalul botoșănean. Solicit din partea tuturor cetățenilor orașului Botoșani, a întregului public din Botoșani, să fie alături de noi. Nu este o sarcină ușoară să facem performanță la nivel național. Suntem un oraș de provincie care dacă nu ar exista fotbalul în Botoșani poate nici nu s-ar ști că existăm pe harta țării. Vă rog din toată inima să fiți alături de echipă și vă promitem că vom face tot posibilul pentru succes”, a declarat președintele FC Botoșani, Cătălin Anton.

 

Iată jucătorii nou veniți:

Mihai Alexandru Roman (Universitatea Craiova), Andrei Pițian (Apollon Limassol), Andrei Chindriș (Știința Miroslava), Alexandru Corban (Știința Miroslava), Marian Târșă (Academia Clinceni), Andrei Patache (Concordia Chiajna), Marko Brekalo (HNK Sibenik – Croația), Enriko Papa (KS Lushnja – Albania), Aristeidis Soiledis (Kerkyra – Grecia), Martin Fraisl (Floridsdorfer AC – Austria), Hervin Ongenda (Real Murcia – Spania)

La conderința de presă a fost prezentat și noul manager sportiv, Marius Croitoru.

„Așa cum am promis m-am întors, nu în calitate de fotbalist, ci în altă funcție și sper că împreună cu domnul profesor și băieții nou veniți să facem lucrurile așa cum au fost făcute până acum, adică foarte bine”, a declarat Marius Croitoru.

sursa: fcbotosani.ro

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...