Sărbători sub semnul unei boli mintale, medicii din Botoșani trag un semnal de alarmă. „Sunt foarte, foarte triști, iritabili...”

Singurătatea, nu doar în preajma sărbătorilor, ci și în viața de zi cu zi, poate aduce multe neplăceri pentru cei care nu știu să o gestioneze.

Sărbători sub semnul unei boli mintale, medicii din Botoșani trag un semnal de alarmă. „Sunt foarte, foarte triști, iritabili...”

   Foto: Doc.ro

Pentru mulți dintre noi sărbătorile reprezintă momente cu bucurii petrecute alături de cei dragi, însă mai sunt și cei pentru care aceste sărbători devin chinuitoare. Au rămas singuri, fără familie sau apropiați cu care să își petreacă timpul în aceste momente importante.

Copiii sau rudele sunt departe de casă, în străinătate la muncă, în alte colțuri ale țării, ori prin cine știe ce țări străine.

În acest sens, specialiștii spun că depresia în perioada sărbătorilor de iarnă este mult mai frecventă în rândul persoanelor care rămân singure acasă.

 

Depresia în perioada sărbătorilor de iarnă este mult mai frecventă în rândul celor care rămân singuri acasă, fără familie. Ca simptomatologie, aceștia sunt foarte, foarte triști, iritabili, irascibili, au perioade de insomnii și chiar pot apărea gânduri de suicid la persoanele singure”, a declarat pentru Știri.Botoșani.Ro dr. Bogdan Pârvu, medic psihiatru în cadrul Secției de Psihiatrie a Spitalului Județean „Mavromati” din Botoșani.

De asemenea, medicii botoșăneni spun că rolul aparținătorilor în această ecuație este unul foarte important.

„Prevenția s-ar manifesta prin faptul că aceste persoane ar trebui tot timpul să apeleze la psihologi și să fie încurajați de familie. Chiar dacă este la distanță, familia ar trebui să aibă grijă de ei prin aceste mijloace de comunicare moderne, prin telefoane, internet, să îi supravegheze totuși. Să le fie alături, să îi încurajeze să vorbească și atunci când simt că cineva nu îi mai ascultă să meargă la psiholog. Contează foarte mult să discuți cu cei din familia ta, iar cei din familia ta să te sfătuiască ce este de făcut. Întâi să meargă la psiholog și dacă este nevoie să vină și la noi, la Psihiatrie, dacă este nevoie de medicamente”, a precizat dr. Bogdan Pârvu.

Pot fi situații în care persoanele respective să refuze ajutorul sau ideea că se confruntă cu o problemă care trebuie rezolvată de specialiști. În aceste cazuri, specialiștii botoșăneni spun că trebuie „dusă muncă de lămurire cu ei”, mai ales că suntem în secolul provocărilor.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...

Tânărul botoșănean șef de promoție la Facultatea de Medicină Veterinară: „A fost a doua mea casă” (Foto)

Thursday, 11 June 2026

Andrei Scumpieriu este un tânăr botoșănean care, după șase ani de facultate și muncă susținută, a reușit o performanță nu chiar ușor de atins. Aceea de a fi șef de promoție la Fac...

Au trecut indemnizațiile membrilor CA-ului de la Nova Apaserv, 3.500 de lei aprobați! (Foto, Video)

Wednesday, 10 June 2026

După ce în urmă cu aproximativ două săptămâni, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Botoșani, indemnizațiile membrilor Consiliului de Administrație din cadru...