Marius Budăi, PSD Botoșani: „În România se moare, iar bărbații de stat își dau cu trotinetele în cap!”

Comuncat:

Vicepreședintele Camerei Deputaților, Marius Constantin Budăi, atrage atenția asupra degringoladei din Ministerul Sănătății și din Guvern, în condițiile în care ne aflăm în valul trei al pandemiei.

„Spitalele sunt pline, nu mai avem locuri la ATI, dar marii bărbați de stat au catadicsit să își dea cu trotinetele în cap fix acum, în timp ce traversăm valul trei al pandemiei Covid. Ministerul Sănătății nu este, acum, condus, interimarul Cîțu neavând timp de toate. Mai mult, nu avem un Guvern funcțional, acesta nu s-a putut întruni ieri pentru a dezbate problemele stringente ale țării, fiindcă miniștrii USR-Plus au refuzat să participe. Nu mai găsești loc la analize decontate până în iunie, iar dacă nu ai bani să le plătești nu ai decât să te rogi la Dumnezeu să nu pățești nimic timp de două luni de zile. Se moare în spitalele din România, iar «puștanii de stat», după cum ei înșiși s-au autointitulat, se amenință reciproc că își iau jucăriile și pleacă”, precizează vicepreședintele Camerei Deputaților, Marius Constantin Budăi.

 

Situația este gravă și din punct de vedere economic, însă nici măcar acest lucru nu îi face pe cei din Coaliția PNL-USR+UDMR să se comporte matur.

„Șomajul crește de pe o zi pe alta, sunt angajați trimiși în șomaj tehnic sau care sunt plătiți cu jumătate de normă, veniturile la stat au înghețat, iar Ministerul Muncii amenință cu un Memorandum de reducere a sporurilor. Prețurile au crescut și continuă, de la alimemente la energie, leul se depreciază zilnic în fața euro. Datoria externă a crescut uluitor, deficitul comercial al României a explodat cu aproape 300%. În toată această degringoladă PNL și USR nu se mai înțeleg, iar președintele Klaus Iohannis este dispărut. Retrăim vremurile când țara era condusă de CDR, ceea ce am spus încă de la sfârșitul anului trecut”, explică Marius Constantin Budăi.

PSD reiterează faptul că liderii PNL și USR nu dovedesc a avea maturitatea politică necesară pentru a conduce o țară, cu atât mai puțin pe timp de pandemie și criză economică.

(Comunicat emis de PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT, Organizaţia judeţeană Botoşani)

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

În urmă cu 11 zile, comisarii de Mediu au verificat și sancționat depozitul de deșeuri de la Stăuceni! - FOTO, VIDEO

Sunday, 21 June 2026

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani - ISU Botosani a anunțat la ora 18.55 că în cadrul Centrul Integrat de Management al deșeurilor CMID – Depozit Deșeuri Stăuceni s...

Incendiu la groapa de gunoi de la Stăuceni, pompierii au reușit să împiedice extinderea flăcărilor! - FOTO

Sunday, 21 June 2026

Pompierii botoșăneni au fost solicitați să intervină, în această seară, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la depozitul ecologic din localitatea Stăuceni. La fața locului au aju...

Avarie anunțată de Nova Apaserv, vezi unde se întrerupe apa începând cu ora 22.00!

Sunday, 21 June 2026

Nova Apaserv informează consumatorii că, în vederea remedierii unei avarii survenite la conducta de distribuție oțel Ø50 mm, localizată pe Aleea Alba Iulia nr. 3, din municipiul Boto...