Noapte cu aventuri la Ştiubieni! Audi plin cu ţigări interceptat de poliţişti, șoferul a fugit după o urmărire pe un drum județean! FOTO

Urmărire în toiul nopții pe un drum județean din Botoșani! Un șofer nu a oprit la semnalele polițiștilor, iar după ce a ajuns pe câmp, după ce a pierdut controlul volanului, s-a făcut nevăzut. Peste zece mii de pachete de ţigări, aşteptate pe piaţa neagră, nu vor mai ajunge la clienţi, țigările fiind găsite în autoturismul urmărit.

În noaptea de sâmbătă spre duminică, doi poliţişti de la Secţia de Poliţie Rurală Vlăsineşti, aflaţi în serviciul de patrulare, au încercat să oprească un autoturism Audi A6, înmatriculat în judeţul Suceava şi care circula pe drumul judeţean Ştiubieni- Vorniceni.

Şoferul autoturismului a ignorat semnalul poliţiştilor şi a accelerat, astfel că poliţiştii au pornit în urmărirea lui, anunţându-şi colegii din patrula ce acţiona în comuna Vorniceni. Aceştia din urmă au ieşit în faţa autoturismului, şoferul a întors maşina, poliţiştii urmărindu-l mai bine de un kilometru şi jumătate.

La un moment dat, şoferul a pierdut controlul volanului, ieșind de pe partea carosabilă în decor şi reuşind să dispară în noapte, abandonând autoturismul. În maşină, poliţiştii au găsit 21 baxuri cu 10.500 de pachete de ţigări Ashima, de provenienţă Duty Free.

În cauză exista indicii cu privire la persoana care se afla la volanul autoturismului, cercetările continuând sub aspectul săvârșirii infracțiunii de contrabandă.

 

Autoturismul a fost luat, duminică dimineaţă, pe o platformă şi dus la sediul Inspectoratului de Poliţie. 

În urmă cu o săptămână, poliţiştii orașului Ștefănești, aflați în Stânca, au oprit în trafic un autoturism condus de un tânăr de 20 de ani, din localitate, în autoturismul căruia au găsit trei colete ce conţineau 5.270 de pachete de ţigări Ashima, fără timbru de acciză, proveniență Duty Free. Ţigările, în valoare de aproximativ 52.700 lei, au fost confiscate, iar autoturismul, în valoare de aproximativ 8.000 de lei a fost indisponibilizat la sediul Poliției orașului Ștefănești.

În luna mai, la nivel naţional a izbucnit un imens scandal privind interceptările dispuse de instanţe, Judecătoria Săveni atrăgând atenţia tuturor prin faptul că aprobase 259 de cereri de interceptare a unor posturi telefonice, în perioada 2010- 2015. Instanţa explicase atunci că aproape 50% dintre faptele vizate în dosarele în care s-au emis mandate de interceptare era fapte de contrabandă, "dat fiind specificul poziţionării localităţilor, riverane râului Prut, inclusiv punctul de trecere al frontierei Stânca-Costeşti".










 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Una dintre cele mai mari pensii din România, încasată de o botoșăneancă!

astăzi, 13:02

Renate Weber, venituri record de la stat Născută în Botoșani, Renate Weber, care ocupă funcția de Avocat al Poporului deși mandatul său a expirat de peste 2 ani, încasează una d...

Frații Pavăl au trecut și de ultimul obstacol în calea preluării Carrefour România!

astăzi, 12:26

Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care Pavăl Holding intenționează să preia grupul Carrefour în România, se arată într-un comunicat de presă al instituției. ...

Va sta 3 ani și 5 luni în celulă: Botoșănean condamnat pentru act sexual cu minor!

astăzi, 11:51

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale – Compartimentul Urmăriri au identificat un tânăr de 31 de ani, din municipiul Botoșani, condamnat la închisoare cu ...