Asociaţia "Educatori creativi- copii inventivi" Botoşani vă invită sâmbătă, 6 mai, la ora 11.00, la Galeriile de Artă "Ştefan Luchian" pentru a participa la festivitatea de premiere a machetelor înscrise la Concursul Judeţean "Botoşani-oraşul meu".
Concursul este aprobat în CAEJ 2017 şi se află la a doua ediţie. Tema din acest an este "Parcul copiilor", iar scopul proiectului constă în identificarea, stimularea şi valorificarea potenţialului creativ al elevilor din ciclurile primar şi gimnazial, prin realizarea unor machete cu ajutorul materialelor reciclabile. Coordonatoarele proiectului sunt prof. pentru înv. primar Marilena Chelariu şi Cătălina -Olguţa Dughilă, cadre didactice la Liceul Pedagogic Botoşani.
Concursul este structurat pe 3 categorii de vârstă: categoria A- clasa pregătitoare, clasele I şi a II-a; categoria B- clasele a III-a şi a IV-a; categoria C - clasele V-VIII.
În acest an participă la concurs 73 de machete: categoria A - 33, categoria B- 17, categoria C- 23.
Elevii participanţi sunt de la 16 şcoli din judeţ (10 din municipiul Botoşani şi 6 din mediul rural) şi au fost coordonaţi de 32 cadre didactice.
Concursul este finanţat din fonduri proprii- 2000 lei. Premiile se acordă în obiecte (cărţi, jocuri, CD-uri): premiul I- 150 lei, premiul II- 100 lei, premiul III- 75 lei, menţiune- 50 lei (la fiecare categorie de vârstă).
"Expoziţia cu machetele participante la concurs este deschisă la Galeriile de Artă în perioada 6-9 mai şi la Biblioteca Judeţeană "Mihai Eminescu" - parteneră în proiect - în perioada 10-19 mai. Juriul este format dintr-un reprezentant al asociaţiei, un profesor de arte vizuale şi un reprezentant al Muzeului Judeţean", a transmis profesor pt. înv. primar Florentina Dănilă- preşedinta Asociaţiei "Educatori creativi- copii inventivi"
Concursul Judeţean "Botoşani - oraşul meu", la Galeriile de Artă "Ştefan Luchian"!
Stiri BotosaniMiercuri, 3 Mai 2017Educație1078 vizualizăriSpune-ne opinia ta
Articole similare
FOTOGRAFIA ZILEI: Pantofi de învăţătoare care locuieşte în ORAŞUL Botoşani!
Marţi, 20 Septembrie 2016
562
562
Concursul de machete "Botoşani, oraşul meu - trecut, prezent, viitor" la final!
Miercuri, 20 Aprilie 2016
779
779
Cu un VOT mai aproape de "Foişorul piticilor", un proiect pentru Botoşani!
Joi, 3 Septembrie 2015
362
362
Ce oferim copiilor noştri?
Luni, 16 Iunie 2014
116
116
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Câte clase trebuie să ai ca să poți conduce o mașină, ce spune legea!
Vineri, 26 Iulie 2024
774
774
Prin urmare, toți cursanții trebuie să citească și să rețină prevederile din legea circulației. Iar la finalul pregătirii, susțin un examen teoretic, în cadrul căruia răspund la &ic...
Șoferi din Suceava, prinși pe drumurile din Botoșani cu lemne transportate ilegal!
Vineri, 26 Iulie 2024
75
75
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că acesta nu deține documente legale pentru cantitatea de 1,5 metri cubi material lemnos transportată, motiv pentru care a fost sancțion...
Invitatul de la Știri cu Gelu Graur: ”Cea mai frumoasă perioadă din an este atunci când sunt pe două roți, împreună cu soția mea!”
Vineri, 26 Iulie 2024
299
299
Pasiune, adrenalină, călătorii rapide, dar și riscuri în trafic, deseori teribilism și, din păcate, uneori tragedii. În Botoșani, în fiecare lună, zeci de persoane obțin per...