Noul director al Memorialului Ipotești, instalat în funcție - FOTO

În cadrul unei întâlniri ce a avut loc, miercuri, la sediul Memorialului Ipotești, conducerea instituției a fost predată, oficial, conferențiar doctorului Ala Sainenco, cea care a promovat concursul organizat de către Consiliul Județean Botoșani pentru ocuparea acestei funcții.

Predarea ștafetei s-a desfășurat în prezența tuturor angajaților instituției dar și a vicepreședintelui Consiliului Județean Botoșani, Dorin Birta. Acesta i-a mulțumit directorului Miluță Jijie pentru colaborarea fructuoasă din ultimii ani.

Astăzi începe o nouă etapă în activitatea acestei instituții. Îi mulțumesc domnului Jijie pentru anii petrecuți în slujba culturii botoșănene, pentru dedicarea de care a dat dovadă în toată această perioadă și îi urez să fie sănătos, să se bucure de anii de odihnă ce îl așteaptă”, au fost cuvintele rostite de vicepreședintele Birta în pragul despărțirii de cel care a condus Memorialul Ipotești timp de 7 ani.

 

De asemenea, vicepreședintele Consiliului Județean a ținut să-i adreseze câteva cuvinte și noului director, Ala Sainenco.

 ”Sunt convins că acest nou început va fi de bun augur atât pentru instituție cât și pentru doamna director Sainenco. Îi urez să aibă puterea să mențină și de ce nu să îmbunătățească standardele la care a ajuns Memorialul Ipotești până acum, să-și pună toată priceperea pentru cinstirea și valorificarea acestor locuri pe care a pășit cel mai mare poet al românilor, Mihai Eminescu".

Pentru ca procesul de predare a conducerii să fie complet, a fost organizat și un tur de prezentare al Memorialului Ipotești – Centrul Național de Studii Mihai Eminescu.

Comunicat de presă Consiliul Județean





 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Guvernul Veștea a picat la vot!

Monday, 22 June 2026

Guvernul lui Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Guvernul Veștea, care avea nevoie de cel puțin 233 de voturi, a primit doar 189, mult sub cele 233 n...

Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

Monday, 22 June 2026

Deputatul liberal Eduard Mititelu a primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat, pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală. &rdqu...

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

Monday, 22 June 2026

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...