Deschidere de an şcolar la Seminarul Teologic din Botoşani în prezenţa IPS Teofan

Noul an şcolar a debutat la Seminarul Teologic Liceal Ortodox "Sf Gheorghe" din oraşul Botoşani cu momente deosebite de rugăciune.

Festivitatea de deschidere a anului şcolar 2015-2016 a început cu o slujbă de Te Deum, oficiată în după-amiaza acestei zile de către Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de un sobor de preoţi, printre care Pr. Marian Timofte, Vicar administrativ al Arhiepiscopiei Iaşilor şi Pr. Lucian Leonte, Protopop al Protoieriei Botoşani.

"Am fost tentat să spun că vom face un învăţământ la standarde europene, dar acum sunt convins că vom face mai mult decât standardele europene pentru că plus valoarea pe care noi o putem aduce va reprezenta ceva inedit în spaţiul cultural românesc şi, sperăm, în spaţiul cultural internaţional", a menţionat Pr. prof. dr. Daniel Dascălu, noul director al Seminarului Teologic Liceal Ortodox "Sf. Gheorghe" din Botoşani, conform Doxologia.ro.

IPS Mitropolit Teofan, în cuvântul rostit cu acest prilej a făcut referire la mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la începutul anului școlar 2015-2016, amintind de cei trei piloni ai educaţiei (şcoala, familia şi Biserica). Ulterior, a transmis un mesaj cadrelor didactice: "Câteva zeci de suflete de copii vin din familiile lor, adăugându-se altor câteva zeci – câţi sunteţi în şcoală – şi toţi constituiţi un odor sfânt, pe care părinţii, Biserica şi societatea îl aşează în căuşul mâinilor profesorilor cu nădejdea că după patru ani acest odor va fi puternic pentru viaţă, pentru a mergere la facultate cu bărbăţie, cu determinare, cu cunoştinţe în domenii diferite pentru că valul vieţii este foarte mare şi periculos, de foarte multe ori. Şi e nevoie ca omul din familie, sub binecuvântarea Bisericii, şi apoi prin educaţia din şcoală să devină stâlp de rezistenţă, ca valul să nu-l ia în mersul său spre neant, spre haos, spre nimic".

La festivitate, alături de elevi şi cadre didactice, au mai participat părinţi, numeroşi reprezentanţi ai autorităţilor locale (printre care s-au numărat și: Costică Macaleţi, Prefectul judeţului Botoşani, Gheorghe Sorescu, Vicepreşedinte cu atribuții de președinte al Consiliului Judeţean Botoşani şi Mihaela Huncă, Inspector Şcolar General al judeţului Botoşani), dar şi doi dintre foştii directori ai Seminarului Teologic Liceal Ortodox "Sf Gheorghe" din oraşul Botoşani: Pr. Grigore Diaconu şi Pr. Constantin Zăiceanu.

La final, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei i-a mulțumit Pr. Constantin Zăiceanu pentru activitatea desfășurată în calitate de director şi profesor al seminarului botoşănean, dăruindu-i, în semn de preţuire, o icoană a Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Noul director al seminarului, începând cu acest an școlar, este Pr. prof. dr. Daniel Dascălu.



 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...