Istoric: Statul devine încet-încet un dușman al credinței și vor trebui dezvoltate noi tehnici de rezistență în fața acestei presiuni de forță

Istoric: Statul devine încet-încet un dușman al credinței și vor trebui dezvoltate noi tehnici de rezistență în fața acestei presiuni de forță

 George Damian  

Recentele discuții în jurul Strategiei Naționale pentru Educație Parentală, dar și amânarea sine die a Referendumului pentru Căsătorie, lobby-ul pentru legalizarea căsătoriior între persoane de același sex, sunt tot atâtea semne ale secularizării accelerate a unei părți a societății. Istoricul George Damian consideră că este vorba despre o minoritate, dar una care are în mână pârghiile statului.

În aceste condiții, spune George Damian, creștinii vor trebui să se izoleze de societatea actuală și să dezvolte noi tehnici de rezistență. 

 

„Încet, încet creștinii vor trebui să se izoleze de societatea actuală, să se închidă în cercuri sociale cu acces restricționat prin diverse forme. Fără această izolare riscă să-și piardă identitatea. Biserica se va întoarce în catacombe, nu fizice, ci sociale, pe modelul perioadei sovietice. Statul devine încet-încet un dușman al credinței și vor trebui dezvoltate noi tehnici de rezistență în fața acestei presiuni de forță care va primi treptat o consfințire legală din ce în ce mai agresivă.

Minoritatea necreștină ocupă punctele cheie de unde poate pune în practică această agresiune exact cum au făcut-o comuniștii instalați sub protecția sovieticilor. Viitorul creștinilor este în catacombe sociale, cluburi închise”, a scris ziaristul George Damian. SURSA

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...