Bogdan Racovițan a semnat cu Rakow! Un alt fotbalist va pleca de la FC Botoșani

Valeriu Iftime a anunțat că doi jucători de la FC Botoșani vor părăsi echipa. Primul este Bogdan Racovițan, care a fost cedat la Rakow, echipa poloneză care l-a mai transferat și pe Deian Sorescu în această iarnă. Acesta va pleca pentru 550.000 de euro, plus bonusuri care pot ajunge la 250.000 de euro.

De asemenea, FC Botoșani îl va pierde și pe Herve Kage. Congolezul le-a transmis oficialilor că vrea să plece de la echipă, iar aceștia au fost de acord să îl lase liber. 3 goluri în 14 meciuri a reușit acesta, pentru moldoveni. Valeriu Iftime a anunțat despărțirea de acești doi jucători.

 

”Racovițan este perfectat, e semnat, e plecat. El a plecat cu impresarul acolo ca să semneze. Sunt niște bonusuri, se poate ajunge la 800.000 de euro, e ca la Moruțan, e complicat cu bonusurile, momentan e un contract de peste 500.000 de euro.

Dican a venit contra-cost. E o sumă de transfer, ca și la Racovițan, am plătit 100.000 de euro. Aici e o sumă mai mare, o parte acum și o parte la revânzare. Nu am oferte clare în acest moment, au fost niște discuții dar mai mult îi zăpăcesc.

Există o cerință pentru Hervin Ongenda, dar nu îi dau drumul fără bani. Kage cred că nu mai vine, a cerut să plece și cred că îi dau drumul, am avut o discuție din vară cu el”, a spus Valeriu Iftime, pentru Sport.ro.

(Iosif Pintilie)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...