Iulian Rotariu, primit cu flori şi aplauze după victoria de la Ultra Norvegia Race

Pompierul botoșănean Iulian Rotariu a fost întâmpinat, vineri, de mai mulți colegi din cadrul Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență (IJSU), pe Aeroportul „Ștefan cel Mare” din Suceava. El s-a întors câștigător de la ultra-maratonului Ultra Norvegia Race și a fost primit cu flori și aplauze.

„La revenirea în țară i-au fost alături colegi din cadrul ISU Botoșani, dar și prieteni care l-au sprijinit în realizarea acestui vis”, au scris reprezentanții IJSU pe pagina de Facebook a instituției.

Iulian Rotariu a câștigat Ultra Norvegia Race, o cursă în care a alergat non-stop. El a traversat două lanțuri muntoase din Alpii Lyngen, terminând cei 120 de kilometri în doar 22 de ore, deși timpul estimat pentru parcurgerea traseului a fost de 44 de ore.

Pompierul din Botoșani, care participă la competiții pentru a face cunoscută cauza copiilor cu autism, a devenit primul alergător din lume care a câștigat cele cinci ultra-maratoane ale „Continental Challenge”.