Copaci împodobiți cu mărțișoare unice în prima zi de primăvară (foto, video)

Chiar dacă vremea de afară nu a fost una specifică primăverii, asta nu i-a împiedicat pe elevii botoșăneni să fie plini de entuziasm și voie bună pentru a vesti venirea primăverii.

De șase ani încoace vestitorii primăverii sunt elevii din județul Botoșani. Pe 1 martie parcul de lângă Primăria municipiului Botoșani prinde culoare, copacii fiind împodobiți cu mărțișoare unice create chiar de elevi și profesori ai județului Botoșani.

Este vorba despre activitatea „Copacul meu în straie de mărțișor” ce face parte din cadrul proiectului „Primăvara în ramuri”, desfășurat de Școala Gimnazială „Elena Rareș” din Botoșani. Activitatea se află la cea de-a VI-a ediție.

 

În acest an sunt înscrise 23 de unități de învățământ din municipiul reședință de județ, dar și cinci școli și grădinițe din județ.

„Vrem să bucurăm botoșănenii împodobind acești copaci cu mărțișoare. Ideea a venit de la străbunici, pentru că este în tradiția noastră de a agăța în copac câte un mărțișor și ne-am gândit că fiecare copil ar trebui să facă asta. Am început cu un copăcel în curtea școlii, apoi câțiva copaci aici în parcul de lângă Primărie și iată, la a șasea ediție, aproape că nu ne ajung copacii”, a declarat Claudia Hârtie, una dintre coordonatoarele activității.

Activitatea nu se oprește aici, deoarece pe pagina de facebook a unității de învățământ care a inițiat acțiunea se derulează un concurs. Cel mai frumos copăcel, care va strânge cele mai multe like-uri va fi premiat.

În fiecare an este un concurs, pe facebook-ul școlii noastre Elena Rareș. În funcție de numărul de like-uri câștigă cel care are cel mai gătit copăcel, nu hotărâm noi, ci like-urile”, a spus Loredana Șușter, coordonator al proiectului.

Mărțișoarele și aranjamentele pe care copiii le pun în brad sunt confecționate cu mare atenție, iar în fiecare an copiii vin cu idei noi.

Colegii noștri sunt foarte creativi, însă noi i-am rugat să nu fie din hârtie mărțișoarele ca să nu se strice în urma ploii, dar să știți că în fiecare an vin cu mărțișoare din ce în ce mai frumoase”, a completat Loredana Șușter.

La activitate au participat prof. Bogdan Suruciuc, inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean (IȘJ) din Botoșani, Cosmin Andrei, primarul municipiului Botoșani, dar și părinții copiilor.

Felicitări pentru inițiativă. Iată, suntem la ediția a VI-a, este o activitate frumoasă pe care o apreciem și pe care o sprijinim. Să știți că am început să mai plantăm copaci și atunci când am ales arborii pentru parcul de lângă primărie ne-am gândit și la activitatea voastră să se preteze la împodobit pe 1 martie, pentru că sunteți primii vestitori ai primăverii”, a spus primarul Cosmin Andrei.

Șeful educației botoșănene le-a urat participanților o primăvară frumoasă și a felicitat inițiatorii pentru această activitate.

„O primăvară frumoasă, sănătate multă, activități și ediții cât mai multe doamna profesor, pentru că se mobilizează toți colegii și elevii. Este o activitate de-a dreptul exemplară”, a declarat prof. Bogdan Suruciuc, inspector școlar genera al Inspectoratului Școlar Județean (IȘJ) din Botoșani.

 

 

 




















 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Medicul care a revoluționat medicina la Botoșani: „Au fost întrebări și neliniști legate de faptul că aș putea să mă întorc la...” (Foto, Video)

Friday, 26 June 2026

Săptămâna trecută, medicina botoșăneană a avut parte de o intervenție medicală în premieră. Doctorul Paul Turcoman a realizat prima coronarografie urmată de implantarea unui sten...

Zona devenită „trambulină” pentru șoferi. Consilier: „E foarte periculos” (Video)

Thursday, 25 June 2026

Un drum intens circulat și de o mare importanță pentru șoferii botoșăneni, și nu doar, care a fost asfaltat de foarte puțin timp, a început să se degradeze. Este vorba despre DN 29 D Bo...

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...