Binele care se naște din durere: Gestul copleșitor al unui botoșănean, la câteva zile după ce și-a înmormântat copilul!

Vestea că o familie din Botoșani își înmormântează pruncul născut mort a impresionat multă lume, unii ajutând cu un bănuț, alții cu un mesaj de îmbărbătare. Însă gestul unui botoșănean ne oferă o adevărată lecție de umanitate.

Doi părinți au sufletul sfâșiat de durere: pruncul căruia i-au dat numele Iosif, și pe care l-au așteptat cu bucurie și emoție vreme de nouă luni, s-a născut mort. Oamenii s-au mobilizat și au ajutat părinții greu încercați să își înmormânteze copilul.

 

”Durerea din inima mamei nu o va șterge nimeni, dar nu va uita niciodată că într-un moment atât de greu, atâția oameni necunoscuți și cu inimă mare, i-au fost alături, astfel încât să nu rămână și cu durerea și suferința, că din lipsa banilor, nu ar fi putut să-și îngroape bebelușul, nu ar fi avut un mormânt unde să-și poată plânge băiețelul așteptat cu atâta dragoste”, a transmis preoteasa Anamaria Macuc.

Emoționant este faptul că Iosif, pruncul născut mort, a fost înmormântat lângă Tudor, un bebeluș care a murit cu o zi înaintea lui, având doar două luni de viață.

Durerea care naște binele pentru aproape!

Părinții lui Tudor, imediat cum au aflat despre moartea lui Iosif și despre situația grea prin care trece familia din Botoșani, s-au grăbit să cumpere sicriul pentru bebeluș și să-l ofere familiei îndoliate.


Omul care nu a lăsat propria durere să îl țină departe de părinții la fel de greu încercați este Andrei-Cristian Bucșă, cel care alături de soția sa abia își înmormântase pruncul, pe Tudor-Iustin.

”Este foarte dureros, nu poate fi descris nici măcar în cuvinte durerea pe care o simțim, dar nădăjduim la alinarea pe care doar Dumnezeu ne-o va dărui. Mulțumim tuturor celor care ați fost alături de noi, fizic sau de la distanță, v-am simțit pe fiecare dintre voi și asta ne-a alinat puțin din suferința pe care o avem. Bunul Dumnezeu să vă răsplătească rugăciunile, gândurile și osteneala pe care fiecare dintre dvs ați făcut-o pentru gladiatorul nostru Tudor-Iustin. Să continuam să îl pomenim la cei plecați în împărăția lui Dumnezeu”, sunt cuvintele lui Andrei-Cristian Bucșă după ce și-a condus propriul copil pe ultimul drum, în ziua în care pruncul împlinea două luni de viață.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...