Rafila anunță analize gratuite pentru români, ministrul vrea echipe care să constate calitatea actului medical după cazul Alexandrei

Românii pot beneficia de mai multe analize gratuite și fără să fie puși pe o listă de așteptare. Mai mult decât atât, Ministrul Sănătății a anunțat că vrea din acest an să existe comisii care să constate calitatea actului medical.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a vorbit în cadrul unei emisiuni difuzate la Antena3 CNN despre analizele cuprinse în pachetele de prevenție, de care pacienții români pot beneficia în mod gratuit, fără liste de așteptare.

Alexandru Rafila subliniază că scopul acestor pachete de analize gratuite este acela de a preveni instalarea unor boli grave. Medicii de familie au datoria de a-i informa pe pacienți despre analizele gratuite, spune ministrul Sănătății.

 

Există pachete de analize preventive. Ne dorim, prin acest program, să putem depista precoce diverse afecțiuni, într-o fază incipientă, când sunt ușor de tratat, astfel încât să prevenim agravarea lor. Am introdus, de curând, pentru boala cronică de rinichi, o afecțiune care poate să afecteze mai ales persoanele de peste 50 de ani, două analize care pot să detecteze instalarea acestei afecțiuni. Pacienții trebuie să-și întrebe medicul de familie despre tipul de investigații care le sunt recomandate", a spus Alexandru Rafila.

Ministrul Alexandru Rafila a adăugat că, în următorii ani, vor fi construite spitale noi în România.

„Avem mai multe vești bune pentru pacienții români. Anul trecut, am început cele mai mari investiții din domeniul sanitar, anume 11 miliarde de lei. Avem 3.500 de contracte deja semnate. În decursul a 2-3 ani o să vedem primele spitale noi în România, după Revoluție", a adăugat ministrul Sănătății.

Mai mult decât atât, ministrul Alexandru Rafila a vorbit și despre cazurile care au cutremurat România, precum cel al Alexandrei, gravida care a murit în Maternitatea din Botoșani.

În acest an, vom pune la punct o metodologie și niște echipe care să constate calitatea serviciilor medicale. Am văzut ce s-a întâmplat anul trecut, mi se par niște situații intolerabile. În cursul acestui an, vom pune la punct acest mecanism care nu vreau să fie birocratic. Trebuie să fie profesionist și să vină în slujba pacienților.

Sprijinim revendicările salariale din domeniul sănătății, dar, pe de altă parte, și personalul medical trebuie să-și facă datoria și să ofere servicii apropiate de calitatea pe care o așteaptă cetățenii", a mai spus Alexandru Rafila.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

NOAPTEA TRECUTĂ! O bunică de 91 de ani a rămas fără locuință, după un puternic incendiu!

astăzi, 08:14

O femeie de 91 de ani din localitatea Chișcăreni, orașul Săveni, a rămas fără locuință în urma unui incendiu produs noaptea trecută. Alarma a fost dată de un localnic, care a obser...

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...