Premierul Bolojan, mesaj înaintea demisiilor miniștrilor PSD: „Să fie păstrați sau eliberați oameni din funcții exclusiv pe competență!”

Premierul Bolojan, mesaj înaintea demisiilor miniștrilor PSD: „Să fie păstrați sau eliberați oameni din funcții exclusiv pe competență!”

 Ilie Bolojan  Foto: hepta

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat joi, 23 aprilie, că premierul Ilie Bolojan a cerut ca oamenii PSD din ministere să fie păstrați sau eliberați din funcție doar pe criteriul competenței, după demisia iminentă a miniștrilor social-democrați.

„La finalul ședinței de guvern, premierul Ilie Bolojan a ținut să le mulțumească miniștrilor susținuți de Partidul Social-Democrat, care nu au fost prezenți la ședință, a subliniat faptul că aceasta a fost o muncă de echipă. Tot ceea ce s-a realizat în cele 10 luni, cu bune, cu, rele, a fost o muncă de echipă foarte importantă, la care fiecare și-a adus contribuția și pentru care, sigur, fiecare are partea lui de responsabilitate”, a spus purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, după ședința Executivului.

 

Ea a arătat că premierul a transmis mulțumiri speciale vicepremierui Marian Neacșu, pentru felul în care a înțeles să colaboreze cu premierul și cu echipa guvernamentală, în general, în această perioadă.

„Procedura legală, pentru că numai de ea vă pot vorbi în acest moment, este că după ce aceste demisii vor fi depuse și înregistrate la Cancelaria premierului, în momentul în care le vom vedea, împreună cu propunerile de interimari, vor fi trimise la Palatul Cotroceni, la Președinția României, în vederea emiterii aprobării și emiterii decretelor de revocare, respectiv numirea în funcția de interimari, după care guvernul își continuă activitatea normală, este ceea ce a subliniat și premierul la finalul ședinței de guvern”. Ioana Dogioiu a arătat că „ceea ce a mai cerut premierul este ca din ministere să fie păstrați sau eliberați din funcții oameni, exclusiv pe criteriul competenței și a felului în care își fac datoria, nu pe criterii politice”.

Miniștrii PSD își depun demisiile

Miniștrii PSD sunt în acest moment la Guvern, unde își vor depune demisiile. Vicepremierul PSD Marian Neacșu a declarat, joi, că secretarii de stat PSD își vor depune demisiile și ei, dar odată cu moțiunea de cenzură, potrivit g4media.ro.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Permis de conducere ucrainean fals, descoperit de polițiștii de frontieră botoșăneni!

astăzi, 08:56

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 11:00, în Punctul de Trecere a Frontierei Racovăț – ITPF Iaşi s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control, pentru a i...

NOAPTEA TRECUTĂ! O bunică de 91 de ani a rămas fără locuință, după un puternic incendiu!

astăzi, 08:14

O femeie de 91 de ani din localitatea Chișcăreni, orașul Săveni, a rămas fără locuință în urma unui incendiu produs noaptea trecută. Alarma a fost dată de un localnic, care a obser...

Sf. Cuv. Samson, primitorul de străini; Sf. Mironosiță Ioana (Dezlegare la peşte)

astăzi, 08:00

Sfântul Cuvios Samson, primitorul de străini (†530), era din Roma, din neamul Sfântului  Împărat Constantin cel Mare (306-337). „Din tinereţe, arătându-se...