Dan Șlincu, PSD: Guvernul PNL-USRPLUS-UDMR se face că nu vede nevoile de investiții în județ!

Comunicat:          

După ce a lăsat Botoșaniul fără bani pentru întreținerea drumurilor județene și comunale, Cabinetul Cîțu a mai dat o palmă botoșănenilor „uitând” să finanțeze și să scoată la licitație modernizarea drumului național Manoleasa – Rădăuți Prut, DN 24C, care, practic, este paralel cu frontiera estică a Uniunii Europene.

Variațiile de temperatură din iarna trecută și traficul greu necontrolat au făcut ca pe DN24C să apară cratere uriașe, care pun la grea încercare nervii șoferilor ce se încumetă să circule pe acolo.

 

„În timpul guvernării PSD, pe când eram prefect al județului Botoșani, pe acest sector de drum s-a turnat o îmbrăcăminte asfaltică ușoară, care cedează mereu sub traficul greu din zonă pe care instituții ale statului, precum ISCTR, se fac că nu-l văd. Este imperios necesar ca ISCTR să-și ducă la îndeplinire atribuțiile și să ia măsuri cu transportatorii care circulă cu gabarit depășit și strică drumurile județului”, a declarat deputatul PSD Dan Șlincu.

Parlamentarul botoșănean reamintește că guvenarea social-democrată a aprobat indicatorii tehnico-economici pentru modernizare acestui sector de drum național, lung de 35,6 kilometri, dar că actuala putere nu a prins niciun leu pentru această investiție.

„Nici Guvernul Orban și nici Guvernul Cîțu nu au demarat licitația pentru modernizarea DN24C. Îi reamintesc ministrului Transportului, Cătălin Drulă, că prin sertarele instituției pe care o conduce există o Hotărâre de Guvern, 460/2018 - «Modernizare DN 24C, Manoleasa - Rădăuți - Prut, km 106 + 650 - km 142 + 250». Prin această hotărâre au fost stabilite caracteristicile principale și indicatorii tehnico-economici pentru acest sector de drum. Atunci, investiția se ridica la aproximativ 140 de milioane de lei, dar faptul că au lăsat să treacă atâta timp fără să facă nimic, suma nu mai este acoperitoare și va fi necesară o nouă actualizare a prețurilor.  Noi, parlamentarii PSD din Botoșani, am depus, atunci când s-a dezbătut Legea bugetului, mai multe amendamente care vizau reabilitarea infrastructurii județene, dar niciunul nu a fost adoptat, coaliția PNL-USRPLUS-UDMR respingându-le pe toate în bloc. Guvernul și coaliția de guvernare ar trebui să realizeze că și botoșănenii sunt români și merită drumuri bune!”, a conchis Dan Șlincu.

 

(Comunicat emis de PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT, Organizaţia judeţeană Botoşani)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...

Magazinele cu produse ”second hand”, în vizorul polițiștilor botoșăneni!

astăzi, 13:10

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au organizat o acțiune pentru verificarea legalității unităților economice cu profil de vânzare a bunurilor &...