Tânăra care şi-a ucis pruncul la câteva zile după naştere, trimisă în judecată! Este acuzată de omor!

Botoşăneanca în vârstă de 21 de ani, suspectată că şi-a ucis bebeluşul abia născut, pe care l-a abandonat ulterior într-un canal colector din zona Poligonului ACR, din municipiul Botoşani,  a fost trimisă în judecat de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoşani.

Gabriela Boghian, din localitatea Ungureni, este acuzată de “omor”, dosarul fiind înregistrat pe rolul Tribunalului Botoşani. Tânăra se află în prezent în arest preventiv, în spatele gratiilor.

 

Trupul bebeluşului născut pe 13 septembrie a fost găsit de poliţişti într-un canal colector, în urma mărturiei unui taximetrist care a transportat-o pe suspectă în zona Cimitirului Pacea imediat după externarea din maternitate. După o graviditate ascunsă, tânăra a născut pe 13 septembrie în Maternitatea botoşăneană un băieţel de 3.250 de grame, fiind externată patru zile mai târziu.

A plecat din Maternitate cu bebeluşul cu un taxi, a cerut să fie dusă la adresa gazdei, unde a lăsat un bagaj, în tot acest timp copilaşul fiind lăsat în maşina taximetristului. Ulterior a cerut să fie lăsată undeva în zona Cimitirului Pacea. Le-a spus anchetatorilor că, după ce a coborât din maşină, s-a mai plimbat prin zonă, cu bebeluşul în braţe.

Potrivit procurorilor, suspecta a decis să suprime viaţa copilului, fapt pentru care l-a introdus într-o sacoşă din plastic, apoi în una din material textil, pe care a aruncat-o într-un canal colector.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Dumitru a plecat de acasă în șlapi, ultima dată alerga către Dângeni! Are două degete tăiate, cu mâna bandajată!

astăzi, 17:36

Dumitru Tudosan, în vârstă de 40 de ani (îi va împlini pe 22 octombrie), locuiește în satul Brăteni, comuna Dobârceni, în județul Botoșani. În d...

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...