Botoșăneanul care ”s-a întors din morți” după ce și-a incendiat iubita este judecat pentru omor calificat!

Și-a stropit iubita cu benzină, apoi i-a dat foc. Femeia a murit după câteva luni de chin groaznic. Botoșăneanul, care a ajuns la spital cu prognostic rezervat din partea medicilor, este acum trimis în judecată pentru omor calificat.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoşani a dispus trimiterea în judecată în stare de libertate a lui T.D., în vârstă de 49 de ani, din comuna Vorona, județul Botoşani.

Bărbatul este cercetat pentru săvârşirea infracţiunii de violență în familie în forma omorului calificat.

Magistrații au reţinut că, în ziua de 29 ianuarie 2020, în jurul orei 17.50, inculpatul a stropit-o cu benzină pe concubina sa, I.M.V., după care i-a dat foc, cauzându-i arsuri de gr. III pe aproximativ 35% din suprafața corporală, complicate în evoluție cu suprainfectare și bronhopneumonie, leziuni care au condus la decesul victimei, la data de 18 mai 2020.

 

Ambii concubini au ajuns la spital!

Pe 29 ianuarie 2020, într-un acces de furie, antrenat de presupuse motive de gelozie, dar și de alcool, bărbatul a luat-o pe iubita sa la bătaie, apoi a stropit-o cu benzină și i-a dat foc. Femeia a reușit să iasă din locuință, însă agresorul a rămas în interior, unde și-a incendiat bunurile și propria persoană. Ulterior, a părăsit și acesta imobilul, cuprins de flăcări. Pompierii direcționați la fața locului au lichidat incendiul, cei doi concubini fiind preluați de echipaje ale Serviciului Județean de Ambulanță și SMURD, în stare critică.

Ea a murit, el ”s-a întors din morți”

Cei doi au fost transferați ulterior în secția „marelui ars“ din Clinica Spitalului „Sf. Spiridon“ din Iași. Bărbatul suferise arsuri pe 50% din suprafața corpului, în timp ce femeia pe 35%.

Potrivit medicilor, la acea vreme, bărbatul suferise arsuri pe extremitatea cefalică, căi aeriene superioare, torace anterior şi posterior, membre superioare bilateral, fiind intubat oro-traheal şi ventilat mecanic.La rândul său, femeia prezenta de asemenea arsuri pe partea superioară a corpului, însă şi la nivelul coapselor. Din cauza arsurilor suferite a avut nevoie de asemenea de intubare şi ventilare mecanică.



Ambii au ajuns în grija medicilor ieșeni în stare critică, cu prognosticul rezervat.

Femeia a decedat după patru luni. Botoșăneanul, în schimb, a scăpat cu viață. Nu a scăpat, însă, și de răspundere în fața legii.

Judecat pentru omor calificat!

După patru ani, bărbatul este trimis în judecată pentru violență în familie în forma omorului calificat.

”Facem precizarea că această etapă a procesului penal reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale şi trimiterea rechizitoriului la instanţă spre judecare, situaţie care nu poate în niciun fel să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie”, transmit magistrații Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...