Scandal cu îmbrânceli între vecinii blocului din Primăverii afectat de explozia din toamna anului trecut- FOTO

Scandal de amploare între vecinii blocului din strada Primăverii ce a fost afectat de explozia petrecută în toamna anului trecut.

Totul a început după ce, marţi dimineaţă, proprietarii unui apartament situat la etajul IV al blocului s-au dus la asociaţia de locatari şi au cerut decontarea achiziţiei unei centrale termice. 

Oamenii voiau ca din fondurile date de Primărie şi Guvern să le fie plătită centrala, însă acest lucru a fost refuzat pe motiv că ei figurau ca pagubă doar cu uşa de la intrarea în apartament, iar înainte de explozie nu aveau centrală în locuinţă.

 

De aici au început reproşurile, proprietarii apartamentului menţionând că alţi locatari şi-au achiziţionat obiecte de lux, cum ar fi căzi cu hidromasaj şi le-au fost decontate. La discuţii au luat parte şi alţi vecini, iar la un moment dat s-a lăsat cu îmbrânceli. 

Explozia a avut loc pe 15 septembrie  într-un apartament situat la etajul doi al unui blocului. Suflul exploziei a crăpat efectiv structura de beton a blocului, a dislocat balconul de beton şi cornier şi au fost sparte până şi geamurile fostei poște de peste drum. Proprietarul apartamentului, un bărbat de 71 de ani, a decedat după câteva săptămâni de spitalizare. Alte patru persoane au fost rănite în urma deflagraţiei. În total, 12 familii au fost afectate.

"Nu am decontat decât cheltuielile trecute pe deviz. Eu am plătit singur meşterii pentru că nu mai puteam să aştept pentru că stăm destul de greu la socri. Nu mi-am luat nici o cadă cu hidromasaj. Se poate verifica. Sper ca într-o lună să mă pot muta", a declarat unul dintre vecinii implicaţi în conflict. 

Blocul a fost supus mai multor expertize şi s-a ajuns la concluzia că poate fi reabilitat. Lucrările au fost demarate la finele anului trecut. 

 

Cât priveşte ajutoarele financiare acestea au venit atât din partea autorităţilor, cât şi a firmelor private. Guvernul a alocat câte 5.500 de lei pentru fiecare familie, municipalitatea a alocat şi un ajutor de urgenţă în valoare de 2.000 de lei pentru fiecare familie, iar societatea Formens a dat 25.000 de euro.

Ajutor financiar a venit şi din partea Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, care a donat suma de 16.000 de lei, iar 10.000 de lei au fost daţi de Protopopiatul Botoşani.

 





 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

În urmă cu 11 zile, comisarii de Mediu au verificat și sancționat depozitul de deșeuri de la Stăuceni! - FOTO, VIDEO

Sunday, 21 June 2026

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani - ISU Botosani a anunțat la ora 18.55 că în cadrul Centrul Integrat de Management al deșeurilor CMID – Depozit Deșeuri Stăuceni s...

Incendiu la groapa de gunoi de la Stăuceni, pompierii au reușit să împiedice extinderea flăcărilor! - FOTO

Sunday, 21 June 2026

Pompierii botoșăneni au fost solicitați să intervină, în această seară, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la depozitul ecologic din localitatea Stăuceni. La fața locului au aju...

Avarie anunțată de Nova Apaserv, vezi unde se întrerupe apa începând cu ora 22.00!

Sunday, 21 June 2026

Nova Apaserv informează consumatorii că, în vederea remedierii unei avarii survenite la conducta de distribuție oțel Ø50 mm, localizată pe Aleea Alba Iulia nr. 3, din municipiul Boto...