Ancheta în privinţa intervenţiei la înecul de la Tudora a fost finalizată! Ce sancţiuni au fost aplicate!

Ancheta declanşată în urma intervenţiei pentru recuperarea unui tânăr înecat în Sire, pe raza localității Tudora, s-a încheiat cu sancţiuni, uşor simbolice faţă de amploarea scandalului. Inspectorii trimiși de la Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă au stabilit că din punct de vedere medical nu se poate reproşa nimic echipelor de intervenţie.

În schimb, a fost sancţionat modul de coordonare al cazului: medicul aflat în dispeceratul integrat a fost sancţionat cu amendă de 1.000 de lei pe motiv că la caz a fost trimisă ambulanţă cu asistent şi nu cu medic, iar asistentul care a intervenit a fost sancţionat cu 500 de lei pentru că nu a scris scorul Glasgow şi ora la care a fost constatat decesul.

De partea cealaltă, raportul DSU nu găseşte vreo vină ofiţerului şi subofiţerului Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență, în schimb aceştia au fost sancţionaţi disciplinar de comisia de judecată a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă.

"A fost finalizată cercetarea disciplinară a celor două cadre trimise în faţa consiliului de judecată şi s-au stabilit aplicarea unor sancţiuni disciplinare pentru ofiţer şi pentru subofiţer, urmând ca în continuare să analizăm şi alte aspecte privind situaţia celor doi. Subofiţerul a fost reintegrat în echipa de intervenţie, în cazul ofiţerului se analizează situaţia privind evoluţia următoare", susţine col. Cristian Amarandei, şeful IJSU Botoşani.

La începutul lunii august, un tânăr de 17 ani, aflat cu părinţii pe malul Siretului la un picnic, a intrat în apă şi nu a mai apărut la suprafaţă. Părinţii au sunat la 112, iar la locul indicat au fost trimise un echipaj de ambulanţă şi pompieri, printre aceştia şi un scafandru, apelându-se şi la scafandrii de la Suceava pentru completarea echipei. Nu a mai fost nevoie de sosirea lor pentru că la un sfert de oră de la debutul intervenţiei, trupul fără viaţă a fost găsit şi adus la mal.

Pentru că asistentul de la Ambulanţă, în urma examinării vizuale a tânărului, a decis că manevrele de resuscitare nu se mai impuneau, oamenii aflaţi pe malul râului au tras trupul din apă şi au încercat ei manevrele de resuscitare, inutile însă.

Imaginile filmate de persoane aflate pe malul Siretului, care surprind operaţiunile de preluare a trupului neînsufleţit din apă şi apoi nerespectarea procedurii în sensul declanşării manevrelor de resuscitare, au ajuns pe o reţea de socializare şi ulterior la cunoştinţa conducerii ISU şi a conducerii Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă care au declanşat anchete.

Despre acest subiect, Ştiri.Botoşani.Ro a scris şi aici:

Adolescent mort în apele Siretului, la Tudora!

Pompieri în comisia de judecată după cazul adolescentului înecat la Tudora!

Cazul "Tudora": Anchetă disciplinară la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă şi la Serviciul de Ambulanţă VIDEO

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

Sunday, 28 June 2026

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

Sunday, 28 June 2026

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

Sunday, 28 June 2026

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...