84 de elevi de la unități de învățământ din județul Botoșani au participat în data de 11 martie la faza județeană a Olimpiadei de științe socio-umane.
Disciplinele din cadrul olimpiadei au fost educație civică, cultură civică, economie, psihologie, filozofie, sociologie, logică, argumentare și comunicare.
Elevii care au obținut premiul I vor reprezenta județul la faza națională.
DISCIPLINA: EDUCAŢIE CIVICĂ
CIOMAGA THEODOR-MUGUREL | Liceul cu Program Sportiv Botoşani | IV | Premiul I (Promovat faza naţională) |
NEGRU DIANA-MARIA | Liceul cu Program Sportiv Botoşani | IV | |
ALEXA LARISA | Şcoala Gimnazială nr. 10 Botoşani | IV | Premiul II |
POMPARĂU ANA | Şcoala Gimnazială nr. 10 Botoşani | III | |
CHILĂRESCU NATALIA | Liceul cu Program Sportiv Botoşani | III | Premiul III |
TĂRNĂUCEANU MARINA | Liceul cu Program Sportiv Botoşani | III | |
CURCĂ ŞTEFAN | Liceul cu Program Sportiv Botoşani | III | Menţiune |
UNGURANU BEATRICE | Liceul cu Program Sportiv Botoşani | III |
DISCIPLINA: CULTURĂ CIVICĂ
Numele şi prenumele | Şcoala de provenienţă | Clasa | Observaţii |
MAXIM MIRUNA | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | VIII B | Premiul I (Promovat faza naţională) |
MURARU AIDA | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | VIII B | |
ANIȚULESEI GEORGIANA | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | VII B | Premiul II |
DANALACHE ILINCA | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | VII B | |
BURDUJA ANTONIA | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | VII A | Premiul III |
CHIRIAC RALUCA | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | VII A | |
PÎJÎN MARA | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | VII A | Menţiune |
SLAVIC KARINA | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | VII A | |
BULIGA COSMIN | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | VII B | Menţiune |
OCU EUSEBIU | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | VII B | |
GOJE I. IOANA MANUELA | Şcoala Gimnazială NR. 1 Stăuceni | VIII | Menţiune |
OSTAFE I. EMIMA | Şcoala Gimnazială NR. 1 Stăuceni | VIII | |
BUCHI ANDREI | Şcoala Gimnazială nr. 12 Botoşani | VII | Menţiune |
PUȘCAȘU ANA-MARIA | Şcoala Gimnazială nr. 12 Botoşani | VII | |
BERIȘTEANU BRIANA | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | VII A | Menţiune |
SOCIU IOANA | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | VII B | |
GIOCAȘ RAZVAN | Colegiul Naţional "A.T. Laurian" Botoşani | VIII | Menţiune |
GREFU FRANCESCA-MARIA | Colegiul Naţional "A.T. Laurian" Botoşani | VII | |
CIORNEI MIREL-ALIN | Şcoala Gimnazială nr. 12 Botoşani | VIII | Menţiune |
MOROȘAN ERIC | Şcoala Gimnazială nr. 12 Botoşani | VIII |
DISCIPLINA: ECONOMIE
Numele şi prenumele | Şcoala de provenienţă | Clasa | Observaţii |
MARINUC GABRIELA AMELIA | Colegiul Naţional "A.T. Laurian" Botoşani | XII | Premiul I (Promovat faza naţională) |
DISCIPLINA: LOGICĂ, ARGUMENTARE ŞI COMUNICARE
JUNCANARU ANDREEA | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | XII G | Premiul I (Promovat faza naţională) |
TIMIȘAG A. SIMIDA | Liceul Pedagogic "Nicolae Iorga" Botoşani | XI F | Premiul III |
DISCIPLINA: PSIHOLOGIE
MELNICIUC A. MĂDĂLINA IULIA | Liceul Pedagogic "Nicolae Iorga" Botoşani | XII H | Premiul I (Promovat faza naţională) |
DOROHOIU DIANA-LAURA | Liceul Pedagogic "Nicolae Iorga" Botoşani | XII A | Premiul II |
IGNAT IUSTINA | Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Botoşani | XI H | Premiul III |