Profesorul botoşănean care a primit “inapt” din partea medicilor şi-a dat demisia!

Profesorul de la o unitate de învăţământ din municipiul Botoşani, al cărui contract de muncă a fost suspendat după ce a primit avizul “inapt” de la medicul de medicina muncii, şi-a înaintat demisia.

Este vorba de profesorul de muzică Alexandru Boatcă, cel care preda la Şcoala nr.7 din municipiul Botoşani şi avea o completare şi la Şcoala Gimnazială nr.1 din Răchiţi.  

Acesta şi-a dat demisia de la ambele unităţi de învăţământ, decizia de încetare a contractului de muncă pentru orele de la Şcoala nr.7 fiind emisă în cursul zilei de joi, cererea urmând a fi analizată şi la Şcoala din Răchiţi. 

Profesorul Boatcă mai avea un an până la pensie şi acesta îşi va depune dosarul pentru pensionarea anticipată. El avea posibilitatea să conteste decizia de suspendare a contractului individual de muncă, dar nu a făcut acest lucru, preferând să demisioneze din învăţământ.

 

Profesorul Alexandru Boatcă a fost de mai multe ori cercetat disciplinar, după ce la adresa sa au existat reclamaţii cum că ar fi agresat elevii.

Ultima reclamaţie a fost depusă în luna martie a acestui an, când părinţii unui elev în vârstă de 13 ani au depus o sesizare şi la Poliţie, acuzându-l pe profesorul Alexandru Boatcă că le-ar fi agresat atât fizic, cât şi verbal, copilul.

În luna mai 2015 profesorul de muzică a fost sancționat de comisia de disciplină a unității de învățământ cu observație scrisă după ce mama unei fetițe de clasa a V-a a reclamat faptul că dascălul a agresat-o fizic pe copilă în timpul orei, de față cu ceilalți elevi. La acea vreme, Boatcă a recunoscut fapta și a spus că regretă cele petrecute.

Profesorul Alexandru Boatcă a fost cercetat discplinar și în anul 2012, după ce a venit la ore sub influența băuturilor alcoolice.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...