Luna pentru viață a fost celebrată și la Gorbănești

Luna pentru viață a fost marcată, în acest an, și la nivelul Cercului Pastoral-Misionar „Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla” din Gorbănești, județul Botoșani.

Potrivit ziarului Doxologia.ro, tinerii și elevii parohiilor din comună au fost informați în această perioadă de activitățile ce urmează a se desfășura, și au participat cu dedicare, interes și bunăvoință. Au realizat desene, au compus poezii, iar copiii de la Grădinița Vânători au recitat, cu ajutorul educatorilor, câteva versuri mamelor, în semn de mulțumire că au ales să le dea viață.

 

Duminică, 27 martie, s-au adunat în sala de festivități a Primăriei din Gorbănești, unde au fost expuse lucrările pentru a fi admirate. Părintele Marius Onofrei a prezentat câteva gânduri referitoare la tema evenimentului, a oferit răspunsuri celor care au adresat întrebări, apoi părintele Bogdan Azamfirei, responsabil a cercului pastoral, a prezentat un filmuleț pro vita și a menționat câteva aspecte ce fac referire la acestea.

De asemenea, primarul Lucian Melinte a transmis câteva gânduri, în special tinerilor prezenți cu privire la importanța alegerilor pe care aceștia trebuie să le facă în viață. Corul Parohiei Socrujeni a interpretat melodiile Simfonie pentru Viață – 2022 și Imnul Marșului pentru Viață, îndrumați de preoteasa Anamaria Azamfirei.

La eveniment a luat parte directorul Școlii Gimnaziale Nr. 1 din Gorbănești, profesor Lupu Mihaela, precum și diriginții care i-au și îndrumat pe elevi să participe la activitățile dedicate vieții. La final toți cei care au realizat lucrările expuse, au fost răsplătiți primind o diplomă și o cărticică de rugăciuni pentru copii.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...