“Este lumea noastră! Să acționăm împreună!” - Sfaturi pentru o lume mai bună transmise de elevii mai multor școli din România, Moldova și Spania (Video)

În perioada 16 – 20 noiembrie 2020 s-a desfășurat Săptămâna Educției Globale, o acțiune care a avut ca temă anul acesta “Este lumea noastră! Să acționăm împreună!”.

Chiar și în condițiile actuale, ale răspândirii acestei boli și desfășurării activităților didactice în sistem online, câțiva elevi ai unor școli  din România, Moldova și Spania, au ținut să transmită, ,,împreună,, de la distanță, prin intermediul internetului, mesajul lor de încurajare și solidaritate pentru semenii lor.

 

Este vorba de elevi de la Școala Gimnazială Nr. 1 Rădăuți-Prut , “Doctor Partenie Ciopron” Păltiniș, „Dimitrie Brândză” Viișoara, (România), Liceul Teoretic „Grigore Vieru” Briceni; Liceul Teoretic nr. 1 Briceni; Liceul Teoretic Lipcani ( Rep. Moldova); "San Benito" Ikastola, Lazkao, Pais Vasco (Spania). Menționăm că această activitate, coordonată de către prof. Postolachi Vasile și Ceică Cristina Luminița,  este inclusă și în Proiectul Transfrontalier ,,Cartea unește inimi,,

Iată și sfaturile date de copiii implicați în acest proiect:

La Școala Dimitrie Brândză Viișoara una dintre activități a fost desfășurată de către d-na învățătoare Bahrin Denise Layla împreună cu ai săi elevi din clasele a II-a și a III-a care au realizat o prezentare PPT cu desene și compuneri cu tema ,,10 sfaturi pentru o lume mai bună,,.

La Școala Miorcani, elevii clasei a V-a, coordonați de d-na prof. Nistor Amalia, au realizat un filmuleț având ca temă ,,Și noi putem salva Planeta Pământ,, atrăgând un semnal de alarmă asupra consecințelor dezastruoase ale defrișărilor excesive. La aceeași școală au mai avut loc activități desfășurate de către elevii cl. a III-a, ,,Cer senin deasupra noastră,, ,,Și noi putem recicla,, coordonați de către d-na învățătoare Purice Cristina și de către elevii cl. a VI-a, ,,Combustibili alternativi, deșeurile, poluarea, prezentări power-point, Apa – o resursă naturală prețioasă,, coordonați de către d-na prof. Moga Adina Liliana. Clasa a IV- a, îndrumați de d-na învățătoare Rumega Mihaela, a desfășurat activitatea ,,Apa – resursă naturală prețioasă.

La Școala Rediu, d-na învățătoare Pușcașu Mihaela, împreună cu elevii claselor I și a III-a, au dezbătut online problema poluării mediului înconjurător.

La Școala Primară Rădăuți-Prut, elevii cl. a II-a și a III-a, îndrumați de către d-na învățatoare Matei Popescu Luminița, au desfășurat online activitatea ,,O Românie a copiilor,,

“Desfășurarea acestor activități a fost o provocare atât pentru copii cât și pentru cadrele didactice, pe care, cu multă răbdare și perseverență, am reușit să le realizăm chiar și de la distanță”, au precizat profesorii implicați în această acțiune.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...