Declarații dure ale ministrului Educației, Daniel David: „Elevii sunt analfabeți funcțional din cauza profesorilor slab pregătiți”

Ministrul a subliniat că, în cazul în care elevii ajung până în clasa a VIII-a fără să dobândească competențe de bază, vina nu poate fi căutată în altă parte decât în rândul propriilor lor profesori!

Analfabetismului funcțional în rândul elevilor este cauzat de slaba pregătire a profesorilor, a declarat ministrul Educației, Daniel David, în cadrul unui podcast organizat de Salvați Copiii România, scrie EduPedu. 

Daniel David: „N-ai pe cine să pui responsabilitatea decât pe cadrele didactice” Întrebat de moderator cât la sută din responsabilitatea pentru analfabetismul funcțional o atribuie lipsei de pregătire a profesorilor, ministrul a venit cu următoarele explicații: 
 

 

„Nu vă supărați, nu vreau să spun 100%, dar cea mai mare parte. Până la urmă, copiii vin cu un nivel de inteligență și un nivel de creativitate normale, ca să spun așa. Este treaba profesorilor ca, pornind pe o normalitate, copiilor să le transferi acele competențe.

N-ai pe cine să pui responsabilitatea decât pe cadrele didactice. Și asta e valabil și în preuniversitar și nu vreau să-i scutesc și pe cei din învățământul superior – când dăm greș și noi avem un abandon școlar destul de mare și este tot, ca să spun așa, un rol important pe care îl au universitatea și profesorii.”

Ministrul a subliniat că, în cazul în care elevii ajung până în clasa a VIII-a fără să dobândească competențe de bază, vina nu poate fi căutată în altă parte decât în rândul propriilor lor profesori. 

Ministrul a amintit rezultatele dezastruoase de la testele PISA și TIMSS „Dacă-l ai pe copil în școală și tu l-ai primit în clasa a V-a și ai lucrat cu el până în clasa a VIII-a, și în clasa a VIII-a la testele PISA sau la TIMSS el apare în zonă de analfabetism funcțional, fiind la școală… Păi nu vă supărați, cine este de vină?”, se întreabă, retoric, ministrul, citat de Libertatea.ro

Oficialul a recunoscut că există și alte cauze ale abandonului școlar, precum lipsa de sprijin economic, responsabilitatea familiei și a autorităților locale, însă a insistat că, în cazul elevilor care frecventează școala, responsabilitatea pentru formarea lor revine în primul rând profesorilor.
 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Doi pompieri din Botoșani, recompensați cu diplome de apreciere de ministrul Afacerilor Interne pentru intervenții salvatoare în timpul liber!

astăzi, 18:00

Plutonierul Daniel Manole și sergentul major Ruben Corneliu Anănuță, subofițeri în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani, ...

”Mândri de tine, Cosmina!” O tânără din Botoșani, șefă de promoție la Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră din Oradea! - FOTO

astăzi, 17:14

Vineri, 26 iulie 2026, o nouă promoție de agenți ai Poliției de Frontieră Române a făcut pasul spre începutul unei cariere dedicate onoarei, responsabilității și serviciului &icir...

Noi măsuri dispuse de CJSU în contextul codului ROȘU de caniculă la Botoșani, se impun și restricții de circulație!

astăzi, 15:27

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Botoșani s-a întrunit, astăzi, în ședință extraordinară și a adoptat noi măsuri pentru protejarea populației și limitarea efecte...