Concertmaestrul Filarmonicii Oradea a murit în pauza concertului de joi, desfăşurat cu sala închisă şi cu trei bisuri

Concertmaestrul Filarmonicii Oradea a murit în pauza concertului de joi, desfăşurat cu sala închisă şi cu trei bisuri

   Adevarul

Faptul că, pentru artişti, "spectacolul trebuie să meargă mai departe", a fost demonstrat joi seară, la Filarmonica din Oradea, când concertmaestrul orchestrei, Gavril Ardelean, a făcut un stop cardio-respirator, în pauza concertului cu muzică din filme dirijat de către japonezul Shinya Ozahi.

În pauza concertului, concertmaestrul orchestrei, Gavril Ardelean, a făcut un stop cardio-respirator, iar echipa medicală sosită la faţa locului nu l-a putut salva.

Orchestra şi dirijorul au dat dovadă de o stăpânire de sine de excepţie, concertul continuând după pauza tragică, cu muzică spectaculoasă. Doar melomanii apropiaţi de orchestră au aflat, după concertul cu trei bisuri, de tragicul eveniment. Ceilalţi au savurat muzica. Selecţiunile din coloana sonoră a filmului "Gladiatorul" au avut un tragism suplimentar pentru instrumentiştii din orchestră.

Gavril Ardelean împlinise, în urmă cu trei săptămâni, vârsta de 55 de ani, şi a cântat în orchestra orădeană timp de peste 30 de ani. Publicul l-a cunocut atât în calitate de concertmaestru, cât şi în calitate de membru al ansamblului Hakeshet Klezmer Band, violinist al sinagogii ortodoxe şi unul dintre cei mai mari colecţionari de cactuşi din Bihor şi din ţară.  În anii 1990, Gavril Ardelean, de origine evreiască, i-a cântat Papei Ioan Paul al II-lea, cu ocazia unui turneu cu orchestra, la Vatican. (Sursa: Adevarul)

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Dumitru a plecat de acasă în șlapi, ultima dată alerga către Dângeni! Are două degete tăiate, cu mâna bandajată!

astăzi, 17:36

Dumitru Tudosan, în vârstă de 40 de ani (îi va împlini pe 22 octombrie), locuiește în satul Brăteni, comuna Dobârceni, în județul Botoșani. În d...

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...