La Biblioteca Judeţeană "Mihai Eminescu" Botoşani, începând cu ora 9.00, au început manifestările prilejuite de Ziua Mondială a Cărţii şi Ziua Bibliotecarului, la principala instituţie de profil din judeţ având loc un Simpozion dedicat Zilei Internationale a Bibliotecarului, Cartii si Dreptului de autor.
Expoziţii de carte, dar şi foto-documentare, expoziţii de medalii, insigne, icoane, carte de buzunar şi liliput, au atras publicul cititor şi nu numai.
![](/img/uploads/P1160018(1).jpg)
De asemenea, în aceste zile, Biblioteca Judeţeană Botoşani este prezentă la Conferinţa naţională a Asociaţiei Naţionale a Bibliotecarilor şi Bibliotecilor Publice din România, care se desfăşoară în perioada 22-24 aprilie, în oraşul Gura Humorului din judeţul Suceava.
Conferinţa naţională ANBPR a avut ca temă "e-Aptitudini prin biblioteca publică". La eveniment a fost invitată şi Biblioteca Judeţeană "Mihai Eminescu" Botoşani, care a participat cu un stand la care au fost expuse broşuri promoţionale, pliante, afişe ale activităţilor gazduite şi organizate de instituţie, dar şi cele 11 volume ale "Studiilor Eminescologice".
![](/img/uploads/clip_image008.jpg)