Şeful contabililor, despre transferul contribuţiilor: "Nu vor fi creşteri şi nici scăderi semnificative. Costurile cu forţa de muncă rămân aproape constante"

Directorul filialei judeţene a Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România a comentat ultimele modificări fiscale legate de transferul contribuţiilor de la angajator la angajat. 

Gheorghe Sorescu susţine că aceste modificări aduc o răspundere mai mare firmelor, în sensul în care devine infracţiune neplata contribuţiilor cu reţinere la sursă. 

De asemenea, modificările legislative aduc o creştere de doar 2% la un salariu mediu, contrar spuselor guvernanţilor, ce fac referire la creşteri de 25%. Pe de altă parte, nici nu va fi o scădere a salariului, aşa cum este temerea în rândul salariaţilor. Expertul contabil susţine că pe fondul crizei de personal firmele vor creşte salariile brute ale angajaţilor, însă este posibil să fie şi excepţii. 

 

„Mutarea unor sarcini fiscale de la angajator la angajat se face fără creşteri semnificative. În fapt, salariul brut creşte şi cred că firmele, în criză de personal, se vor conforma. În principiu, costurile cu forţa de muncă rămân constante. Pe de altă parte, vorbim de o răspundere mai severă pentru firme, va fi penală neplata contribuţiilor cu reţinere la sursă. Pentru contabili se vor schimba multe şi nu ştiu dacă vom avea logistica necesară. În primul rând programele informatice cu care lucrăm, se vor aduce acte adiţionale la toate contractele de muncă, prin majorarea salariilor brute şi va fi un volum de muncă foarte mare. Este posibil să se ia în calcul şi o majorare a tarifelor”, a declarat Gheorghe Sorescu. 

Guvernanţii susţin că, din totalul contribuţiilor, de la 39,25 plătite azi la un salariu brut, se vor reduce şi vor ajunge la 37,25%. Asta înseamnă mai multe contribuţii în contul salariatului. Din totalul de 22,75% contribuţii plătite în dreptul firmei, 20 de puncte procentuale trec în dreptul salariatului.

În total, din salariul brut, 35% vor fi contribuţii plătite de angajator în numele salariatului. Deci vor fi mai mulţi bani pentru pensie şi sănătate pentru angajat. Contribuţiile rămase în sarcina angajatorului, respectiv 2,75%, după transferul de 20% la salariat, scad la 2,25% şi vor acoperi riscurile de şomaj, accidente, concediu medical, creanţe salariale. Toate acestea vor fi cuprinse într-o singură contribuţie, care se va numi contribuţie asiguratoare pentru muncă.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...