O primărie de la ţară a cumpărat un SUV electric de 40.000 de euro, dar riscă să fie executată silit

O primărie de la ţară, din judeţul Botoşani, şi-a cumpărat SUV electric de peste 40.000 de euro. Autorităţile locale spun că această achiziţie îi ajută să facă economie la buget, dar în acelaşi timp primăria este în pragul executării silite.

Aflată aproape de malurile Prutului, la peste 50 de kilometri de municipiul Botoşani, Durneşti este o comună unde localnicii trăiesc din agricultură şi creşterea animalelor. Cu toate acestea, Primăria Dumeşti este, poate, singura din Moldova care se poate lăuda cu un autoturism electric cumpărat din fonduri publice, cu peste 40.000 de euro, scrie adevărul.ro.

 

„Eu sunt mare adept al protecţiei mediului”  

Este vorba despre un SUV electric marca Volkswagen ID.4, un autoturism al cărui preţ variază între 40.000 şi 49.000 de euro. Maşina a fost cumpărată din bugetul Primăriei, la care se adaugă banii primiţi de la două maşini date prin programul Rabla.

Edilul comunei spune că este mulţumit de investiţie şi că, de fapt, a vrut să cumpere maşina de acum doi ani, gândindu-se să facă economie la buget, dar şi să protejeze mediul.   

„Este foarte economicoasă. În cinci ani, se amortizează costurile. Şi eu sunt un mare adept al protecţiei mediului. Avem comună întinsă şi facem drumuri la Botoşani dese, deci facem economie la combustibil şi este o investiţie bună”, spune primarul Viorel Sasu.  

Cu SUV electric, dar şi cu datorii pe măsură

Primăria a cumpărat SUV-ul deşi riscă să fie executată silit de o firmă de salubrizare din cauza datoriilor. Litigiul durează de aproape un deceniu şi a pornit de la neplata unor facturi către operatorul de salubrizare. Agentul economic are deschisă în instanţă o solicitarede executare silită pe aproape 500.000 de lei.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...