Cele mai multe restrângeri de activitate vor fi la Liceul “Alexandru cel Bun" ÅŸi la Liceul
Elie Radu, dar ÅŸi în grădiniÅ£e, ca urmare a comasărilor.
Liviu Axinte, preÅŸedintele Ligii Sindicatelor din Învăţământ, susÅ£ine că zeci de cadre didactice vor fi afectate de restrângeri, iar acest lucru de datorează nerealizării planului de ÅŸcolarizare, ca urmare a scăderii numărului de elevi.
“Am avut o discuÅ£ie în cadrul comisiei de mobilitate în care s-a prezentat o variantă de validare a posturilor ÅŸi câte persoane sunt în restrângere. O parte din discipline vor fi rezolvate, chiar în oraÅŸ pentru grădiniÅ£e sau învăţători unde s-au comasat grupe, s-au desfiinÅ£at, sunt soluÅ£ii pentru că în grădiniÅ£e era angajat personal didactic pensionar, la plata cu ora. O să fie ÅŸi cazuri în care nu vor fi soluÅ£ii, cum ar fi limba română. Sunt restrângeri ÅŸi la matematică, dar aici sunt soluÅ£ii, sunt două restrângeri cu două posturi disponibile", a pecizat Liviu Axinte.
Acesta a mai spus că în anul ÅŸcolar următor vor fi restrângeri de activitate ÅŸi la nivelul unităţilor de învăţământ din municipiul Dorohoi. Potrivit liderului LSI, legislaÅ£ia este de aÅŸa natură încât vor fi situaÅ£ii în care vor fi posturi care nu vor putea fi ocupate de cei aflaÅ£i în restrângere, din cauza pensionarilor menÅ£inuÅ£i în activitate.
“Sunt restrângeri la educatoare ÅŸi nu sunt soluÅ£ii în oraÅŸ. O să fie prin preajma Dorohoiului ÅŸi, mai mult, metodologia este făcută anul acesta de către minister astfel încât Inspectoratul nu poate interveni, că e o problemă în metodolgoie, nu poate interveni asupra deciziilor date de ÅŸcoală de prelungire a activităţii pensionabililor ÅŸi o să avem situaÅ£ii în care o să avem restrângere ÅŸi în altă parte o să am un profesor pensionabil menÅ£inut pe post", a mai specificat Liviu Axinte.
