Vasile Capota: "Anul acesta cei faultati vom fi noi, cei de la PDL"

La Consiliul Judetean se desfasoara in aceste momente o intalnire intre executivul CJ si primarii din judet, in cadrul careia se discuta despre sumele alocate judetului Botosani si care urmeaza sa ajunga la administratiile publice locale.

"Nu sunt cu siguranta sumele complete, ca mai urmeaza si din cota de 18,25%, si la drumuri, asa ca se mai adauga ceva. Am luat Legea bugetului de stat si m-am uitat la fiecare judet, nu exista judet in Romania in care anul acesta sumele sa fie egale sau in crestere fata de anul precedent. Absolut toate judetele sunt in scadere. Suceava are o scadere de peste 20%, iar Botosaniul maxim 10%. Este foarte clar ca ne incadram in acel deficit bugetar de 2,5% si este clar ca ar trebui sa avem sume acceptabile. Pe mine, personal, ma deranjeaza ca la insotitorii pesoanelor cu handicap s-a spus ca vom primi de fiecare data sume suficiente, care sa fie cel putin egale cu executia la finele anului, si am primit mai putin decat primisem anul trecut", a declarat Vasile Capota, presedintele Asociatiei Comunelor din judetul Botosani.

In ceea ce priveste criteriile politice, Vasile Capota recunoaste faptul ca acestea au o pondere importanta in impartirea banilor, insa a tinut sa precizeze ca de aceasta data marele perdant va fi PDL.

"Consiliul Judetean este un organism eminamente politic, este normal sa fie asa. Probabil ca anul acesta cei faultati vom fi noi, cei de la PDL. Anul trecut au fost nemultumiti PSD-istii, in 2010 PNL si asta e, acum e randul PDL", a spus Vasile Capota.

Vezi si Bani mai putini pentru unitatile administrativ teritoriale

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...