UDMR ameninta ca va parasi Coalitia de guvernare

UDMR ameninta ca paraseste Coalitia de guvernare daca PDL nu-si respecta angajamentele. Formatiunea maghiara vrea ca, intr-o saptamana, toate partidele care sustin Guvernul sa semneze un protocol de colaborare pentru acest an. In document urmeaza a fi stabilite termene precise pentru indeplinirea obligatiilor din programul de guvernare al Cabinetului Ungureanu, informeaza Rtv.net.

Vicepresedintele politic al UDMR, Laszlo Borbely, spera ca protocolul referitor la programul de guvernare sa fie semnat intr-o saptamana, aratand ca exista si "varianta de a parasi coalitia", daca nu se indeplinesc cele prevazute in document.

"Am zis ca nu intram la guvernare decat daca aceste propuneri vor fi incluse in programul de guvernare, vor fi duse la capat si am cerut sa avem pe langa programul de guvernare un protocol in care sa fixam date calendaristice, sa detaliem, unde e nevoie, ceea ce este prevazut in programul de guvernare. (...) Vom incheia acest protocol, sper, intr-o saptamana, cu termene clare si, daca nu vor fi respectate, evident atunci e si varianta de a parasi coalitia, daca nu se indeplinesc cele prevazute. Pai un program de guvernare este ca sa il indeplinesti, nu ca sa nu il faci. Deci nu e niciun fel de problema. Si-a asumat coalitia acest program de guvernare, hai sa il facem. Nu e vorba de a ameninta", a declarat ministrul Mediului, Laszlo Borbely.

Liderul Uniunii a adaugat ca in protocol ar putea fi cuprinse termene "pana in mai-iunie" sau chiar mai scurte, in functie de ce se va negocia cu partenerii de coalitie.

Borbely a precizat ca UDMR este interesata in primul rand de aspecte sociale si a propus "o conturare mult mai clara a unei politici publice de stimulare a natalitatii" si acordarea de subventii angajatorilor care reintegreaza pe piata muncii femei cu copii in intretinere, mai mici de sase ani, alaturi de imbunatatirea legislatiei privind pensia de urmas si alte patru-cinci propuneri care vin in sprijinul familiilor cu copii multi.

"In ceea ce priveste pensiile si salariile, atat la discutia cu FMI, cat si la discutia privind programul guvernamental, (am vorbit) sa introducem acest punct si eu sunt convins ca in luna aprilie vom putea mari salariile si pensiile, nu pot spune procent, dar a fost o conditie a UDMR", a aratat Borbely.

El a amintit problema amnistiei fiscale pentru peste 300.000 de bugetari, care au primit sporuri prevazute in contractele colective de munca si "dupa doi ani Curtea de Conturi a zis ca nu aveau dreptul la aceste sporuri".

Totodata, un punct vizat de UDMR se refera la infrastructura - continuarea lucrarilor la Autostrada Transilvania, care "sa vina pana la Targu Mures", precum si inceperea lucrarilor, cat de curand, la Autostrada Targu Mures - Iasi.

Potrivit lui Borbely, un capitol separat din protocol se va referi la minoritati.

"Trebuie sa rezolvam problema Universitatii de Medicina si Farmacie din Targu Mures, nu in mod expres, ci (sa existe) o fraza in care sa spunem ca in universitatile multiculturale - «Babes Bolyai», Universitatea de Arte din Targu Mures si UMF Targu Mures - trebuie sa fie infiintate, conform legii, aceste linii de predare in limba maghiara. Deci apare in programul de guvernare. Sa vedem daca o rezolvam. Daca nu se poate altfel, printr-o hotarare de Guvern", a spus Borbely.

El a adaugat ca nu a fost de acord sa apara in programul de guvernare proiectul referitor la reorganizarea teritoriala a tarii, "care trebuie discutata, analizata, dezbatuta public".

Realitatea TV

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...