Romania castiga medalia de aur la Campionatele Europene de gimnastica

Romania a castigat medalia de aur in proba pe echipe din cadrul Campionatelor Europene de gimnastica (feminin), dupa un concurs perfect, in care Larisa Iordache si celelalte fete au avut evolutii incantatoare.

Gimnastica romaneasca este din nou la putere. La Sofia, fetele lui Bellu si Bitang au dominat competitia de la un capat la celalalt si au demonstrat ca ne regasim stralucirea in sportul pe care l-am dominat in ultimele decenii.

Am inceput concursul la sarituri, iar fetele noastre au reusit sa ia un avantaj de aproximativ jumatate de punct dupa doar primele exercitii.

Acest avantaj s-a pastrat si dupa paralele, pentru ca la barna sa ne desprindem la 3.6 puncte in fata Marii Britanii, ocupanta locului doi din acel moment.

Ultima proba in care am concurat a fost solul, care, prin traditie, defineste nivelul de performanta al gimnasticii din Romania, astfel ca nici de aceasta data nu am dat gres.

Romania a castigat astfel medalia de aur in proba pe echipe cu un punctaj total de 172.754, devansand Marea Britanie (170.633) si Rusia (169.329).

Performanta de aur cu trei debutante

Performanta gimnastelor din Romania este cu atat mai laudabila in conditiile in care Bellu si Bitang le-au aruncat in lupta pe junioarele Alina Stanila, Silvia Zarzu si Andreea Munteanu.

"In afara de Larisa Iordache, care a fost motorul echipei, si Diana Bulimar, celelalte sunt debutante la o editie majora. Este mult de munca, pana in toamna trebuie sa construim o echipa si mai puternica, pentru ca acolo (Campionatul Mondial - n.red.) ne vom intalni cu SUA si China. Urmeaza multa munca pentru Campionatele Mondiale din toamna", a declarat Mariana Bitang, antrenor al lotului de gimnastica feminina, la Digi 24.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...

Amenzi de peste un milion de lei pentru mai multe primării din Botoșani! (Foto)

astăzi, 12:05

În data de 26.06.2026 comisarii de mediu din Botoșani au finalizat acțiunile de inspecție și control conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor pri...