Proteste de amploare in Spania, fata de masurile de austeritate si somaj: Guvernul, demisia!

Zeci de mii de spanioli au protestat, duminica, fata de masurile de austeritate si cresterea somajului, solicitand de asemenea reforme politice, la apelul marilor sindicate ale tarii.

 Manifestatiile au avut loc la scurt timp dupa ce autoritatile au anuntat ca numarul celor fara loc de munca a depasit 5 milioane, scrie RT.com.

 Strigand "Guvernul, demisia!", protestatarii din Madrid au parcurs centrul capitalei, reunind cateva mii de functionari, angajati in transport sau medici si infirmieri care manifesteaza de cateva luni pentru apararea sanatatii publice.

 Cele doua mari sindicate spaniole, UGT si Comisiones Obreras (CCOO), impreuna cu alte 150 de organizatii, au convocat adunari in 60 de orase, cele mai mari grupuri fiind in Barcelona, "impotriva somajului si pentru reinnoirea democratiei".

 Candido Mendez, purtatorul de cuvant al UGT, a declarat pentru AP ca populatia nu este de acord cu masurile dure de austeritate implemetate de Guvern, deoarece acestea i-au impins tot mai mult catre saracie si i-au indepartat de democratie.

 "Politicile din 2012 au reprezentat un esec rasunator in rezolvarea crizei si ne-au cauzat si mai multe probleme", mai sustine reprezentantul UGT.

 Premierul Mariano Rajoy insista ca taierile bugetare sunt necesare pentru a atinge tintele de deficit care au fost aprobate de UE. Oficialii considera ca austeritatea va intari finantele Spaniei si economia, pe termen lung.

 Totusi, numarul somerilor din Spania a ajuns la 5 milioane, un record absolut. In plus, mai mult de unul din doi tineri spanioli este fara loc de munca.

 Tara mediteraneeana se confrunta cu a doua recesiune in doar trei ani.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...