Protestatarul din fața Prefecturii a renunțat la greva foamei

La iniţiativa prefectului Dan Nechifor, directorul Casei Judeţene de Pensii (CJP), cel al Direcţiei de Sănătate Publică, primarul comunei Suharău, alături de reprezentantul Direcţiei Judeţene de Asistenţă Socială au analizat astăzi, 29 martie, toate posibilităţile legale pe care botoşăneanul Constantin Bajureanu le are la dispoziţie pentru a ieşi din impas.
                          

În detaliu, protestatarul aflat în a doua zi de grevă a foamei, a beneficiat până acum, prin soţia sa, de indemnizaţia de însoţitor pentru o persoană cu handicap, suma de bani fiind plătită prin intermediul Casei Judeţene de Pensii. Făcând o greşeală, a renunţat, însă, la aceasta, în urmă cu câteva zile, solicitând, în schimb, încadrarea în structura de personal a primăriei.
      
 Nu pot să fac acum încadrarea, pentru că nu există un post vacant. Eu am un buget aprobat şi o organigramă aprobată. Nu-mi permite legea. Ceea ce-mi dă voie să fac, este să acord indemnizaţia pentru însoţitor, conform documentelor de la instanţă, dar fără carte de muncă. Sfătuiţi-vă cu soţia dumneavoastră şi mâine, faceţi o alegere., au fost cuvintele adresate protestatarului de către primarul Marcel Chelariu.

Edilul şef a atras atenţia că în situaţia de faţă este afectat şi bolnavul cu handicap, iar primăria poate lua în calcul o altă formulă de îngrijire a acestuia, inclusiv internarea temporară într-un centru specializat.
                          
În acelaşi timp, Marius Budăi, directorul CJP, a explicat că grevistul are încă timp să reia plata indemnizaţiei prin intermediul casei de pensii, putând depune o cerere în acest sens până la sfârşitul lunii martie, altfel riscând să piardă drepturile aferente acestei luni.  Dacă optează pentru plata indemnizaţiei prin primărie, Constantin Bajureanu va avea de câştigat, aceasta fiind în cuantum mai mare decât indemnizaţia plătită prin intermediul CJP.
                          
În final, protestatarul a anunţat că va fi prezent mâine la primăria Suharău, şi că, în condiţiile în care va primi în continuare indemnizaţie, va renunţa la forma sa extremă de protest. Ulterior discuţiilor, acesta a părăsit locaţia în care făcea greva foamei de mai bine de 24 de ore.
                              
Comunicat de presă Instituția Prefectului Botoșani

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

astăzi, 17:31

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...

Hram în mai multe localități din Botoșani, jandarmii vor fi la datorie!

astăzi, 16:38

În următoarele două zile, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu partenerii instituționali, va asigura ordinea și siguranța publică la manifestările cultural...

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...