În Centrul Istoric, terasele unde botoşănenii vor putea mânca ÅŸi bea au fost deja amenajate, iar comercianÅ£ii încing grătarele ÅŸi pregătesc bucatele pentru cei care vor lua parte la evenimentele prilejuite de Zilele OraÅŸului, ce se vor desfăşura în perioada 23-26 aprilie.
Tot ce se petrece în Centrul Vechi a fost supervizat îndeaproape de viceprimarul Cosmin Andrei, care s-a ocupat de organizare. Potrivit edilului, suma care s-a strâns din sponsorizări, de la agenÅ£ii economici, se ridică la 40.000 de lei, la care se adaugă cei 25.000 de lei alocaÅ£i din bugetul local.
“Am avut ÅŸi evenimente la care suma din sponsorizări s-a ridicat la un miliard de lei, dar într-adevăr această sumă a fost din ce în ce mai mică în ultimul timp, iar nivelul pe care l-am atins acum la Zilele OraÅŸului este îndestulător să putem plăti artiÅŸtii cu care am purtat negocieri", a afirmat viceprimarul.
Zilele OraÅŸului au debutat joi dimineaţă cu slujba de la Biserica Sf. Gheorghe, urmând ca până duminciă seara în Centrul Vechi să aibă loc spectacole. Seara de joi va fi dedicată muzicii populare.



